Financial Times koupí za 844 milionů liber japonská Nikkei

Londýn - Novým majitelem ekonomického listu Financial Times (FT) se stane japonská společnost Nikkei. Firma Pearson oznámila, že se dohodla s japonskou firmou na prodeji své divize Financial Times Group za 844 milionů liber (32,3 miliardy korun). Součástí prodeje není podíl 50 procent v časopise The Economist, který rovněž FT Group vlastní, napsala agentura Reuters.

Dohoda je jednou z největších akvizic uskutečněných japonskou mediální firmou. Spojení by mělo být dokončeno ve čtvrtém čtvrtletí, musí ho ještě schválit antimonopolní úřady.

Nikkei je největší nezávislou mediální skupinou v Asii. Jejím hlavním produktem jsou noviny Nikkei. Firma Pearson teprve nyní potvrdila spekulace, že je v pokročilé fázi jednání o prodeji FT. Generální ředitel Pearsonu John Fallon v prohlášení uvedl, že Pearson byl téměř 60 let pyšným vlastníkem Financial Times, ale v současném zpravodajském prostředí je nejlepším způsobem, jak zajistit novinářský a komerční úspěch listu, učinit z něj součást globální digitální zpravodajské společnosti. Pearson se podle něj zcela zaměří na své vzdělávací aktivity.  

Bývalá generální ředitelka firmy Pearson Dame Marjorie Scardinová přitom prohlašovala, že  prodej Financial Times se uskuteční jen přes její mrtvolu. Její nástupce Fallon, který se ujal funkce v lednu 2013, však tento slib nezopakoval, i když často říkal, že deník je nedílnou součástí firemní komerční a strategické vize.  

Do skupiny FT Group kromě věhlasných novin, které jsou tištěné na růžově losovém papíře, patří také Investors Chronicle, Banker, MandateWire, Money-Media a Medley Global Advisor.

List FT poprvé vyšel v roce 1888 jako čtyřstránkové noviny. Firma Pearson noviny koupila v roce 1957. V současnosti má FT 500 novinářů ve více než 50 místech po celém světě. Tiskne se ve dvacítce měst s pěti mezinárodními edicemi, které pokrývají Británii, kontinentální Evropu, Afriku, Severní Ameriku, Asii a Blízký Východ. Kromě angličtiny si lze FT přečíst v němčině či v čínštině.

Webová stránka ft.com má 4,5 milionu registrovaných uživatelů, více než 600 tisíc platících uživatelů, samostatná čínská verze webových stránek deníku má 1,7 milionu registrovaných uživatelů.

Obsah FT je složen ze dvou částí. První sekce obsahuje domácí a mezinárodní zpravodajství, komentáře redakce a redaktorů a názory světových politiků, akademiků a komentátorů. Druhou sekci novin představují finanční data a zpravodajství o společnostech a trzích.

Vydáno pod