Zemřela diva Montserrat Caballé. Zpívala nejtěžší árie, španělské lidovky i hit Barcelona

Ve věku pětaosmdesáti let po delší nemoci zemřela operní diva Montserrat Caballé. Rodačka z Barcelony zpívala na nejprestižnějších scénách celého světa. Šíře jejího repertoáru sahala od barokních rolí po hrdinky v dílech Richarda Wagnera či Richarda Strausse. Proslulá píseň Barcelona, kterou nazpívala s Freddiem Mercurym, se stala titulní písní olympijských her konaných v katalánském městě v roce 1992.

Montserrat Caballé patřila k nejobdivovanějším umělkyním minulého století. Sopranistka známá svou dokonalou pěveckou technikou s neuvěřitelnými pianissimy v nejvyšších polohách, nádhernou barvou a křehkostí hlasu a schopností dramaticky uhranout publikum ztvárnila desítky rolí operního repertoáru od baroka po moderní muziku.

Slavná sopranistka se narodila 12. dubna 1933 v Barceloně. Se studiem zpěvu začala již v osmi letech, ale přestože platila za jednu z nejnadanějších studentek, na žádnou závratnou kariéru to zpočátku nevypadalo. Ve dvanácti letech dokonce musela opustit školu a začít přispívat do rodinného rozpočtu jako švadlena.

Debutovala v roce 1956 v Basilejské opeře, od roku 1959 do roku 1962 působila v angažmá v Brémách. Hanzovní město si však nedokázala získat, dokonce uvažovala, že se zpěvem skončí. Poté prošla několika dalšími západoevropskými scénami, aniž by na sebe výrazněji upozornila.

Průlomový záskok

Z Montserrat Caballé se nakonec stala hvězda doslova přes noc. V dubnu roku 1965 zaskočila za nemocnou sólistku Marilyn Horneovou v titulní roli koncertního provedení opery Lukrécie v newyorské Carnegie Hall. Obecenstvo, zpočátku chladné, uchvátila. Aplaus trval dvacet pět minut.

Brzy Caballé vyrostla v primadonnu světového charakteru. Nejenže ovládla belcanto a italský repertoár, když excelovala jako Donizettiho Lukrécie, Anna Bolena či Marie Stuartovna, Belliniho Norma, Verdiho Aida, Violetta nebo Luisa Millerová, Pucciniho Tosca, Mimi, Turandot nebo Cio-Cio-San, ale i v rolích vrcholně dramatických, třeba jako Straussova Salome nebo Wagnerova Isolda.

Nevěnovala se však pouze opeře, často na koncertech zpívala španělské lidové písně. Spolupracovala s řeckým hudebníkem Vangelisem. Širšímu publiku je známá duetem Barcelona, který v 80. letech natočila se zpěvákem Freddiem Mercurym z britské rockové kapely Queen. Hit se později stal titulní písní letních olympijských her, které se v Barceloně konaly v roce 1992. 

Caballé se několikrát představila i českým divákům, naposledy před osmi lety na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. V poslední době už kvůli svému zdraví vystupovala jen sporadicky.

Pohřeb slavné pěvkyně se uskuteční v pondělí ve dvě hodiny odpoledne v krematoriu v barcelonské čtvrti Les Corts. O den dříve v pravé poledne se na témže místě bude konat smuteční shromáždění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
před 7 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 9 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 18 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
10. 4. 2025
Načítání...