Praha - Pražská Galerie Vltavín připravila k devadesátinám výtvarníka, animátora, scenáristy a režiséra Zdeňka Milera výstavu, která nabízí průřez jeho celoživotní tvorbou pro děti. V expozici Zdeněk Miler dětem si zájemci mohou do 10. dubna prohlédnout jeho kresby naznačující vývoj známých animovaných postaviček, včetně oblíbeného krtka, i zhlédnout krátké filmy. Autor se vernisáže, která se konala 21. února, tedy v den jeho narozenin, osobně zúčastnil.
Zdeněk Miler dětem: krtek a ti druzí
„Celý život mi dělal jen radost, nikdy mě nezklamal. Dostal se už dávno za hranice, nejdříve do Německa. Tam když tento můj animovaný snímek na jednom z festivalů viděli, hned si objednali 12 dílů,“ zavzpomínal při vernisáži Miler. Na takový zájem prý nebyl připraven. „Nejsem ani básník, ani spisovatel, psát moc neumím,“ vysvětlil.
Nakonec to s pomocí kolegů zvládl. Když prý byl první tucet hotov, objednali si Němci vzápětí další takovou porci. „Od těch dob jich vzniklo na padesát,“ dodal Miler, který pak krtkovy příběhy převedl i do knižní podoby. Jeho práce jsou k vidění i v oranžerii dobříšského zámku, kde otevřel stálou expozici před vernisáží v Galerii Vltavín.
"Mým krédem vždycky bylo dělat pro děti. A šlo to samo od sebe, aniž bych to nějak popoháněl."
Přažská výstava představuje i práce výtvarníkovy manželky Emilie Milerové, vyznačující se něžnou romantikou a inspirací asijskými vlivy. Obě výstavy doplňuje projekce autorského dokumentu Pavly Petrákové Slancové s názvem Oblaka Zdeňka Milera, v němž sleduje vznik řady děl, animovaných snímků i život slavného tvůrce.
Více než pět milionů prodaných výtisků a padesát titulů přeložených do 19 jazyků pojí ilustrátora Zdeňka Milera a nakladatelství Albatros. Přes 50 let zůstává u dětí nejoblíbenější autorovou postavičkou krtek, a to ve filmové i literární podobě. Vedle příběhů málomluvného hmyzožravce namaloval další populární postavičky Cvrčka a Štěňátko a od začátku 50. let ilustroval řadu knih pro děti, například o Kubulu a Kubu Kubikulu či pohádku O veselé mašince.