Zajímá mě virus HIV, říká molekulární biolog z The Offspring

55 minut
Hyde Park Civilizace: hudebník Dexter Holland
Zdroj: ČT24

Dexter Holland se proslavil jako frontman americké punkrockové skupiny The Offspring. Chtěl ale být doktorem a pilotem. Pilotní licenci získal, lékařem se sice nestal, nicméně v roce 2017 obhájil doktorát z molekulární biologie. „Součástí vědy i hudby je kreativita. A oboje chce odhodlání,“ řekl Holland v pořadu Hyde Park Civilizace. Rozhovor natočil Daniel Stach na letošním festivalu Rock for People.

The Offspring začali hrát v polovině osmdesátých let. Zakládající člen kalifornské formace Dexter Holland, tehdy dvacátník, příliš nevěřil tomu, že by mohl v hudbě prorazit. Původně se chtěl stát kardiochirurgem, na medicínu ho ale ani napodruhé nevzali.

„Myslím, že jsem podvědomě trochu váhal. Bál jsem se toho závazku, protože jsem věděl, že bych se hudby musel vzdát úplně. Když studujete medicínu, tak na to prostě není čas. Možná jsem sám sobě trochu podrazil nohy,“ připouští.

Ve škole tajil, že je muzikant

Nakonec na Univerzitě Jižní Kalifornie vystudoval molekulární biologii. Že zároveň hraje v punkrockové kapele, se snažil ve škole tajit, obával se, aby nebudil dojem, že studium nebere dost vážně. „Když jsme se pak dostali na MTV, tak už se to moc skrývat nedalo,“ podotkl. Postgraduální studium přerušil, protože v roce 1994 přišel úspěch alba Smash. Doktorát tak udělal až po více než dvaceti letech.

Téma znělo: Předpovědi nových mechanismů virových infekcí a patogenity. „Viry mi přijdou zajímavé. Napadnou vaše tělo a ničí vaše buňky, prostě tam vběhnou a jediným jejich cílem je vás rozbít,“ popisuje Holland, co ho zaujalo na molekulární biologii.

Zaměřil se na virus HIV. „Je zvláště zajímavý kvůli tomu, jak funguje. Má komplikovaný životní cyklus, kdy se integruje s vaší DNA, to funguje jinak než u ostatních virů. Kvůli tomu je zvlášť zákeřný, ale také fascinující,“ vysvětluje Holland.

The Offspring při koncertě v Dánsku (2024)
Zdroj: Reuters/Ritzau Scanpix

Cílem jeho výzkumu nebylo primárně přijít s novým lékem. „Chcete prostě přidat něco k celé zásobárně vědomostí a znalostí s tím, že nakonec někdo přijde, dá všechno dohromady a snad najde lék,“ upřesnil své ambice. Význam vědy je podle něho obrovský. „Takhle dosahujeme pokroku, tak jsme se dostali tam, kde jsme,“ nepochybuje.

Najdeš si pořádnou práci? zeptala se máma

Největší radost z dokončení doktorátu prý měla Hollandova matka. Řekla mu: „Teď si najdeš nějakou opravdovou práci?“ Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by hodlal pódia opustit. Na podzim chystá The Offspring vydat jedenácté studiové album s názvem Supercharged.

Sám za svou výraznou vlastnost považuje zvědavost. Uplatnit ji může i v oboru, který vystudoval. „Molekulární biologie je pořád ještě v dost rané fázi v porovnání s jinými disciplínami,“ míní totiž.

Potřeba zkoušet věci ho dovedla ale i třeba k vlastní značce chilli omáček. „Je to možná ta nejdivnější věc, co jsem kdy dělal,“ připouští. „Mám rád pálivé věci a mexickou kuchyni, a vždycky jsem se díval na lahvičky s pálivou omáčkou a četl si, z čeho vlastně je. Začalo mě to zajímat a říkal jsem si, že bych mohl zkusit uvařit omáčku. Čistě pro zábavu.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 3 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 5 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 8 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
včera v 20:04

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...