Začíná festival Pražské jaro. Jděte na kulturu, pomůžete tím jí i sobě, radí ředitel Bělor

Roman Bělor o 77. ročníku Pražského jara (zdroj: ČT24)

Symfonický cyklus Bedřicha Smetany Má vlast už tradičně zahájí i letošní ročník festivalu Pražské jaro. Tentokrát v nastudování West-Eastern Divan Orchestra. Koncert si mohou poslechnout i diváci ČT Art v živém vysílání od 20:00. Program nabízí do 3. června výběr ze čtyř desítek vystoupení. Během Pražského jara bude veřejnosti také představen vítězný návrh na novou pražskou nejen koncertní síň. Návštěvnický zájem se podle ředitele festivalu Romana Bělora vrací pomalu.

West-Eastern Divan Orchestra vznikl s úmyslem sblížit mladé Izraelce a Palestince, hrají v něm ale hudebníci i z jiných států. Při uvedení Smetanova cyklu měl orchestr řídit jeho spoluzakladatel Daniel Barenboim, ze zdravotních důvodů ale téměř osmdesátiletou dirigentskou ikonu zastoupí jeho spolupracovník a vycházející dirigentský talent Thomas Gugeis.

Ve svých osmadvaceti letech bude jedním z nejmladších dirigentů, kteří vedli úvodní koncert Pražského jara. Ve stejném věku v roce 2010 řídil orchestr při této příležitosti Jakub Hrůša.

Ukrajinské souvislosti

Ředitel Pražského jara Roman Bělor podotýká, že vystoupení West-Eastern Divan Orchestra získalo vlivem aktuálních události na významu. „Historické okolnosti (vzniku orchestru) byly umocněny nešťastnou válkou na Ukrajině, takže se setkávají témata poselství domova a hledání kompromisu ve společné vlasti, v našem případě tedy hledání míru v Evropě,“ upozorňuje.

Pražské jaro rovněž do programu mimořádně zařadilo koncert Kyjevských sólistů, které zpráva o ruské invazi na Ukrajinu zastihla během turné po Itálii. Podle Bělora je pozvání ukrajinských hudebníků pro festival téměř povinností.

„Vždy připomínáme, že zakladatel Pražského jara Rafael Kubelík patřil k našim slavným emigrantům. Byl jednačtyřicet let v emigraci kvůli totalitnímu zmocnění se Československa,“ upřesnil.

Soudobá hudba i neobvyklá spojení

Novinkou sedmasedmdesátého ročníku je projekt Prague Offspring věnovaný soudobé hudbě. Koncepci kombinující hudbu starých mistrů s tvorbou současných autorů přinese projekt Vize a sny. Rezidenčním umělcem festivalu se stal violoncellista Gautier Capuçon. Program završí Vídeňští filharmonici pod taktovkou Andrise Nelsona.

„Často mluvíme o zahraničních hvězdách, které spoluvytvářejí mezinárodní prestiž Pražského jara. Rád bych připomněl, že velmi zajímavé programy mají také Česká filharmonie a také Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pražští symfonikové. Je možné vidět známé orchestry s méně obvyklými dirigenty a zajímavými sólisty,“ dodává k programu Bělor.

Podoba nové koncertní síně

Na tuzemské dění je vázáno také představení vítězného návrhu na podobu Vltavské filharmonie. Naplňuje myšlenku koncertní síně, která se do diskuse vrací už několik desetiletí. Kulturní stánek, poskytující prostor nejen hudbě, má stát na říčním břehu nedaleko metra Vltavská.

„Podobné projekty jsou rozpracovány také v Brně a Ostravě, takže nejen Praha, ale celá Česká republika má šanci si významně doplnit infrastrukturu pro pořádání koncertů a tím změnit svoji pozici na mapě Evropy, protože konkurence dnes už asi padesáti nových koncertních sálů je veliká, Praha se dostala trochu na vedlejší kolej. Tohle bude návrat na hlavní trať,“ doufá Bělor.

Na vedlejší kolej se v posledních letech dostává i kultura. Nejprve kvůli pandemii, nyní do rozpočtu návštěvníků zasahují obavy z inflace a budoucnosti.

„Chce-li někdo pomoci kultuře, nechť prosím jde na kulturu. Lidé pomohou i sami sobě, kulturou se mohou odreagovat ve stresující době,“ věří Bělor. Na Pražské jaro se podle ředitele publikum vrací pomalu a s ostychem, vstupenky jsou tedy ještě k dostání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 8 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...