Warhol na smrt nevěří

Praha - Galerie Dvorak sec contemporary, Občanské sdružení NKA, nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s Muzeem moderního umění Andyho Warhola a Společností Andyho Warhola v Medzilaborcích připravily výstavu Andy Warhol a Československo. Pořadatelé se rozhodli zaměřit na méně známou tvorbu proslulého umělce. V expozici jsou nejvíce zastoupeny černobílé obrazy, skici i kresby. Ve druhé části výstava seznámí návštěvníky s tím, za jakých podmínek a v jaké atmosféře vznikala kniha sestavená ze vzpomínek Warholových rodinných příslušníků a přátel.

Na naší výstavě představujeme Andy Warhola jako velice senzitivního, který pracuje s esencí barvy. Za povšimnutí stojí nejenom maximální bravura v kresbách, ale zřetelný je i jeho cynický přístup ke smrti spojený s vysokou senzibilitou,“ upozornila v rozhovoru pro ČT24 majitelka galerie Olga Dvořáková.

Pod názvem Andy Warhol a Československo vzniká i knižní publikace fotografa Rudo Prekopa a výtvarníka Michala Cihláře, která se zabývá jeho rusínským původem. „Myslím si, že je všeobecně známo, že nejdůležitějším člověkem v životě Warhola byla jeho matka Julia, která se nikdy nenaučila anglicky. Byla zároveň ten člověk, který udržoval kontakt s vlastí. Je jasné, že Andy mluvil doma stále rusínsky, což potvrdili lidé, kteří se s ním někdy sešli.“ Autoři publikace měli velké štěstí, že jim rodina odkryla i ty nejtajnější věci z jejich archivu. I na této výstavě jsou některé z nich úplně poprvé zveřejněny Organizátor výstavy Boris Kršňák.

Na knize autoři pracovali více jak 20 let a měla by vyjít v srpnu tohoto roku, u příležitosti 20. výročí Muzea moderního umění v Medzilaborcích.

Andy Warhol a smrt

„Nevěřím na smrt, protože když přijde, už tu nejste.“

Téma smrti provázelo tvorbu Andyho Warhola po celý život. Bylo pro něj pózou, nebo způsobm vyrovnání se se smrtí matky, jejíhož pohřbu se nebyl schopen zúčastnit? Nebo bylo jeho fascinované černobílé zobrazování lebek dokonalým ztělesněním pop-kultury a replikace děl? Andy Warhol chtěl, aby jeho obrazy byly nedokončené, aby na nich pracovali další a další umělci. S pomocí lebek vytvořil obraz celé společnosti.

„Po smrti jsme si všichni velmi podobní. Nepotřebujeme make-up, zubaře …, nic. Je to definitivní portrét, který zůstává a nic tím nekončí!“

Dvorak sec contemporary je jedním z předních současných galerií zabývající se výhradně významnými díly současného umění, produkované velmi mladou nastupující generací – umělci z USA, Británie, Německa a České republiky. Program galerie pro období 2009-2011 zahrnuje 10 velmi mladých a rozvíjejících se umělců z New Yorku, důležité schopnosti, zejména ty, které zkoumá hranice médií, reprezentace a interpretace v současném umění tvorby.

Výstava v Galerii Dvorak Sec Contemporary, Dlouhá 5, Praha 1 potrvá do 27. února 2011. Otevřeno denně mimo víkend 10-18 hodin.

  • Z výstavy Andy Warhol a Československo v Galerii Dvorak sec contemporary autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2261/226042.jpg
  • Andy Warhol a Československo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2261/226044.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025
Načítání...