Vymyšlení druhé sloky mi může trvat i několik let, přiznává Jakub König

6 minut
Rozhovor s Jakubem Königem
Zdroj: ČT24

Jméno zpěváka, textaře a výtvarníka Jakuba Königa je spojeno se zamaskovaným zpívajícím kuchařem z projektu Kittchen, kapelou Obří broskev nebo hudebním kolektivem Zvíře jménem Podzim. Za svou tvorbu si připsal nominace i vítězství v různých tuzemských hudebních cenách. Až letos ale vydal sólovou desku, na níž se neskrývá ani za masku, ani za jiné jméno nebo kapelu. Album Hvězdy křtí na konci listopadu.

Hvězdy podle Königových slov po letech, kdy reflektoval spíše temnější stránky světa, přinášejí do jeho tvorby radostnější polohy života.

„Začal jsem zjišťovat, že nejspokojenější a nejpracovitější jsem ve chvíli, kdy se věnuju tomu, co mě skutečně baví, a že když si dovolím se do toho pustit, že mi to přináší vnitřní klid a radost z toho, co dává smysl. A ze samé radosti, že jsem klidný a uvolněný, pracuju hodně, maluju každý den a beru hudební nástroj do ruky každý den a na poměry standardního pracovníka jsem vlastně velmi výkonný,“ říká König.

Bez přepínání mezi talenty

Nahrávka Hvězdy je výsledkem rozhodnutí přestat ztrácet energii přepínáním mezi talenty. „Převyprávění všeho, co se mi stalo, do uměleckého tvaru,“ shrnul Jakub König své nadání pro tvorbu textů, hudby i výtvarné umění, jemuž se naplno začal věnovat v době pandemie.

Nové nápady se mu prý tvoří v hlavě po kouskách. „A já se pak snažím na přeskáčku vylákat jak slova, tak obrazy. Příliš na to nespěchat, což je jedna z věcí, které jsem se za ta dlouhá léta naučil. Dřív jsem byl výrazně netrpělivější a vedlo to k tomu, že jsem se zasekával, teď už vím, že to může trvat klidně několik let, než vymyslím druhou sloku,“ podotkl.

Album Hvězdy Jakuba Königa
Zdroj: Animal Music

Velkou inspirací byly pro něj prožitky spojené s holotropním dýcháním a změněnými stavy vědomí, které nasbíral během posledních deseti let. Psychedelická barevnost prosakuje skrze texty i do bookletu alba.

Obraz ke každé písni

Na desce Hvězdy je osm písní – König ke každé z nich vytvořil obraz o rozměru metr na metr. Jen k titulní skladbě Hvězdy existují malby dvě.

„Plán byl, že tahle osmidílná série by mi mohla pomoct zaplatit náklady na desku. V jednu chvíli jsem se dostal do úzkého místa, potřeboval jsem, aby se ty obrazy buď prodaly, nebo jsem to musel vzdát, a k mému velkému štěstí se stalo, že si napřed jeden člověk pořídil obraz Hvězdy a asi hodinu po něm si jiný pán koupil celou výstavu. Dohodl jsem s ním, že ten jeden obraz už je prodaný a namaluju ho znova,“ vysvětlil König.

Jako producenty ke vzniku alba přizval Petra Ostrouchova a Aid Kida, kteří se podíleli třeba na albech Řeka Lenky Dusilové nebo Za vodou kapely Dunaj. Hvězdy pokřtí na dvou koncertech, a to 28. listopadu v Brně a o den později v Praze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...