Vítězný Mikulkův autoportrét vznikl z nouze

Praha - Český výtvarník Jan Mikulka si právě přivezl prestižní ocenění Královské společnosti portrétních malířů z Velké Británie. S vlastní podobiznou se prosadil v konkurenci skoro tisíce děl. Za skvěle odvedené řemeslo si odnesl 20 tisíc liber. Na autoportrétu pracoval šest hodin denně, tři měsíce v kuse. Vítězné dílo ale vlastně vzniklo náhodou.

„Měl jsem touhu udělat velkou realistickou hlavu a sháněl jsem za tím účelem model. Ovšem takový, který by mi vyhovoval, jsem nenašel. Nakonec jsem se rozhodl, že se tím nebudu dál trápit a udělám autoportrét. U těchto zvětšených hlav ale vlastně nejde pracovat s živým modelem, protože tam je takové zvětšení, že nejdou uhlídat proporce. Podle živého modelu lze malovat jen 1:1 a je to rovněž zajímavé, chci se do toho dát,“ prozradil více o své práci výtvarník, který také přiznal, že ho modernistické umění moc nezajímá.

„Je pravdou, že na klasické řemeslo se dnes na pražské Akademii důraz neklade. Tam se dělají práce na bázi moderního umění, kdy není potřeba umět modelovat světlem, nemusí se pracovat s klasickým prostorem. Všechno se dělá imaginativněji a třeba používání nereálných barev je záměrem. Ovšem myslím si, že to je v pořádku. Jsou ale i akademie po Evropě i v Americe, které se zabývají tímto klasickým uměním, kde je principem malovat podle nainstalované kompozice,“ dodal ke svému usilování Mikulka.

Autoportrétem navázal na svůj úspěch před třemi lety, rovněž v Anglii. S portrétem dokumentaristy Jakuba Wagnera tehdy vyhrál v anketě návštěvníků londýnské Národní portrétní galerie. „Toužil jsem udělat něco impresivnějšího, proto jsem použil dramatické nasvícení shora. Obvykle se dělají hlavy tohoto formátu ze předu v rozptýleném světle. Rovněž práci s barvou jsem vedl k větší harmonii,“ komentoval portrét jeho autor.

Česká realistická malba má v Británii své jméno. S portrétem dívky tam v Národní portrétní galerii zabodoval i Michal Ožibka. Hynek Martinec se v roce 2007 zase stal nejlepším portrétistou do 30 let a v Londýně dnes žije.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 1 hhodinou

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 6 hhodinami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
před 20 hhodinami

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025
Načítání...