Ve věku 85 let zemřel režisér Jiří Sequens

Praha - Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 85 let režisér Jiří Sequens, tvůrce seriálu o pražském kriminalistovi radovi Vacátkovi i o socialistickém policistovi majoru Zemanovi. Zpravodajský server iDnes s odvoláním na jeho kolegu Zdeňka Zelenku uvedl, že Sequens podlehl vleklé chorobě.

Původně herec Zemského divadla v Brně, Československého rozhlasu a Divadla E. F. Buriana v Praze. Po válce absolvoval brněnskou konzervatoř a pak studoval na Vysoké škole filmové v Moskvě. V letech 1947 až 1948 byl na stipendijním pobytu na vysoké filmové škole v Paříži.

Pracoval pak jako divadelní režisér a do roku 1950 byl ředitelem Divadla státního filmu. Od roku 1971 působil jako pedagog Filmové a televizní fakulty v Praze zároveň byl až do roku 1990 zaměstnán na Barrandově.

Jiří Sequens natočil v roce 1964 uznávaný film Atentát. O 11 let dříve vznikl jeho snímek Olověný chléb odehrávající se v roce 1930, kdy je několik proletářských dětí zraněno při nepovolené komunistické slavnosti Rudé letnice. V tomto snímku debutovala v dětské roli Jana Brejchová i malý Ladislav Mrkvička.

Podle televizní série Hříšní lidé města pražského vzniklo i několik filmů, v nichž se stejně jako na obrazovce objevil v roli policejního rady Vacátka Jaroslav Marvan (Partie krásného dragouna, Pěnička a paraplíčko, Smrt černého krále, Vražda v hotelu Excelsior). Dalšími tituly byly dokumenty a televizní inscenace.

V roce 1973 vznikl snímek Kronika žhavého léta na motivy románu Václava Řezáče Bitva odehrávajícího se v severočeském pohraničí v létě 1947. Premiéra se konala v rámci oslav 25. výročí únorových událostí. Z divadelní historické hry Oldřicha Daňka čerpal Sequens námět na podle kritiky nepovedený filmový muzikál Dva na koni, jeden na oslu z roku 1986. Před deseti lety natočil pro studio České televize Brno seriál Hříšní lidé města brněnského, který byl jeho poslední režijní prací.

Plzeňský festival Finále uvedl předloni premiéru dokumentárního filmu o Sequensovi. Jeho autor Jaroslav Spěváček zjistil, že filmař se po roce 1989 uzavřel před světem a s novináři až na výjimky nekomunikoval. Většina ho totiž oslovovala a chtěla zjistit, jak to bylo s politickým zákulisím seriálu o majoru Zemanovi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sorrentino má rád momenty zastavení, říká střihač jeho filmů

Festival Dny evropského filmu se letos věnuje tvorbě italského režiséra Paola Sorrentina. Jak se spolupracuje s oscarovým režisérem, popsal České televizi jeho dvorní střihač Cristiano Travaglioli. Mluvil o přístupu Sorrentina k filmu i o natáčení seriálu Mladý papež.
14. 4. 2026Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Historickým městem roku 2025 je Náměšť nad Oslavou na Vysočině

Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění převzal starosta Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zachytil dobu, kdy v Praze „žil divadelní bůh“. Fotograf Koudelka pokřtil publikaci Divadlo

Nejvíce proslul svými Cikány, Invazí a Exily. Počátky kariéry Josefa Koudelky jsou přitom pevně spjaty s pražskými jevišti. Asi nejslavnější žijící český fotograf a jediný tuzemský člen prestižní agentury Magnum Photos ve svých osmdesáti osmi letech osobně představil soubor snímků z 60. let.
před 17 hhodinami

VideoPřed 70 lety přišel na trh první videorekordér

Před 70 lety se začaly používat k záznamu obrazu dvoupalcové, zhruba pět centimetrů široké magnetické pásky. Na trh tehdy přišel první videorekordér. Vynalezla ho americká firma Ampex. Technologie byla určená hlavně pro televizní stanice, časem se ale dostala i do domácností. Přístroj výrazně zjednodušil záznam televizního vysílání. Do té doby se totiž živě vysílané pořady mohly zachycovat jen ve speciálním zařízení na tradiční filmový pás. V polovině šedesátých let se první studiové videorekordéry dostaly i do Československé televize. O podrobnostech této technologie hovořil v 90' ČT24 dramaturg a scénárista filmu Králové videa Petr „Hrošík“ Svoboda. Pořadem provázeli Mariana Novotná a Daniel Takáč.
před 17 hhodinami

VideoGenerace si někdy přestávají rozumět, říkají k proměnám češtiny jayzykovědci

Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) už přes osmdesát let zkoumají vývoj slovní zásoby českého jazyka. Třeba to, jak do češtiny pronikají cizí slova nebo jak mluvu mladých ovlivňuje internet. Vývoj a proměna jazyka je podle nich naprosto přirozená. „V poválečném období měl vliv na češtinu ruský jazyk, v současné době určitě jazykem číslo jedna, který má vliv na češtinu, je angličtina,“ přibližuje Michaela Lišková z oddělení současné lexikologie a lexikografie ÚJČ. Problém je podle jazykovědců v tom, že někdy si generace mezi sebou přestávají rozumět.
před 19 hhodinami

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
15. 4. 2026

Slovenští herci odříkají spolupráci s veřejnoprávní stanicí. Ta mluví o polarizaci

Ve slovenské kultuře pokračuje napětí. Někteří herci se rozhodli nespolupracovat s tamní veřejnoprávní televizí a rozhlasem, vedení stanice hovoří o zbytečném polarizování společnosti. Přetrvávají také výhrady části umělců vůči ministerstvu kultury v čele s Martinou Šimkovičovou. Kritika se dotýká možné cenzury, změn v podpoře umění i personálních čistek.
15. 4. 2026

Kdo platí, rozkazuje, míní o financování ČT a ČRo Havel. Politizace není cíl, říká Šťastný

Vládní koalice představila návrh, podle kterého financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) přejde na stát. Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je cílem vlády dostat média veřejné služby pod politický vliv. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. „Naším cílem nikdy nebylo jakýmkoli způsobem politizovat média veřejné služby,“ uvedl naopak ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Hosty byli také generální ředitelé ČT Hynek Chudárek a ČRo René Zavoral.
15. 4. 2026
Načítání...