V Gagarinově ulici brojí proti globalizaci násilím i humorem

2 minuty
Komorní scéna Aréna nastudovala Gagarinovu ulici
Zdroj: ČT24

Jeviště Komorní scény Arena se změnilo v zákoutí velké tovární haly, kde se chystá revoluce. Nechybí násilí a cynický humor. Ostravské divadlo nastudovalo hru skotského dramatika Gregoryho Burkeho Gagarinova ulice. Autor vycházel z vlastních zážitků a k názvu ho inspirovala skutečná ulice v jedné skotské vesnici.

Gagarinova ulice měla světovou premiéru ve Skotsku v roce 2001. Skutečnou ulici tohoto názvu musí zájemci hledat v hornické vesnici Lumphinnans. „Levicové myšlení v té lokalitě je velmi silné. Mají ulici na počest prvního sovětského člověka, který letěl do vesmíru a hrdiny Sovětského svazu,“ upřesnil režisér ostravské inscenace Ivan Krejčí.

Reálný základ má i samotný příběh. Burke čerpal ze svých vlastních zážitků. Po studiu ekonomie střídal různá zaměstnání. Nejhorší zkušeností pro něj byla práce v továrně na výrobu počítačových součástek.

Jak porozumět tomu, co se tady děje

A právě do podobné továrny situoval děj své hry, která si vystačí se čtyřmi muži. Dva dělníci se rozhodnou unést manažera nadnárodní společnosti, která podnik vlastní. K akci se připlete ještě zaměstnanec bezpečnostní služby. Popravou manažera chtějí únosci vyvolat povstání s cílem svrhnout „nadnárodní globalizační panstvo“. „Celé dějiny ukazují, že násilí není úplně řešením,“ podotýká režisér.

Z hry Gagarinova ulice
Zdroj: Komorní scéna Aréna/Roman Polášek

Pečlivě připravený plán dostává trhliny, i když se ho nakonec i tak podaří uskutečnit. Jenže hrdinové zajdou mnohem dále, než původně chtěli. „Svět se někam valí bez ohledu na nás a moje oblíbené celoživotní téma je, jak porozumět tomu, o co tady jde, a najít si v tom svoje místo. Ne každému se to povede,“ obává se Krejčí.

Přestože hra se zabývá otázkou, jestli lze ospravedlnit násilí páchané z politických důvodů, inscenátoři očekávají, že diváci se budou dobře bavit. Burke se totiž nad stavem světa zamýšlí s cynickým humorem.

Pravděpodobně by ho pobavilo i to, že v Ostravě, kde jeho hru uvedou, mají náměstí Jurije Gagarina. Komorní scéna Aréna leží přímo přes řeku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025
Načítání...