V Gagarinově ulici brojí proti globalizaci násilím i humorem

2 minuty
Komorní scéna Aréna nastudovala Gagarinovu ulici
Zdroj: ČT24

Jeviště Komorní scény Arena se změnilo v zákoutí velké tovární haly, kde se chystá revoluce. Nechybí násilí a cynický humor. Ostravské divadlo nastudovalo hru skotského dramatika Gregoryho Burkeho Gagarinova ulice. Autor vycházel z vlastních zážitků a k názvu ho inspirovala skutečná ulice v jedné skotské vesnici.

Gagarinova ulice měla světovou premiéru ve Skotsku v roce 2001. Skutečnou ulici tohoto názvu musí zájemci hledat v hornické vesnici Lumphinnans. „Levicové myšlení v té lokalitě je velmi silné. Mají ulici na počest prvního sovětského člověka, který letěl do vesmíru a hrdiny Sovětského svazu,“ upřesnil režisér ostravské inscenace Ivan Krejčí.

Reálný základ má i samotný příběh. Burke čerpal ze svých vlastních zážitků. Po studiu ekonomie střídal různá zaměstnání. Nejhorší zkušeností pro něj byla práce v továrně na výrobu počítačových součástek.

Jak porozumět tomu, co se tady děje

A právě do podobné továrny situoval děj své hry, která si vystačí se čtyřmi muži. Dva dělníci se rozhodnou unést manažera nadnárodní společnosti, která podnik vlastní. K akci se připlete ještě zaměstnanec bezpečnostní služby. Popravou manažera chtějí únosci vyvolat povstání s cílem svrhnout „nadnárodní globalizační panstvo“. „Celé dějiny ukazují, že násilí není úplně řešením,“ podotýká režisér.

Z hry Gagarinova ulice
Zdroj: Komorní scéna Aréna/Roman Polášek

Pečlivě připravený plán dostává trhliny, i když se ho nakonec i tak podaří uskutečnit. Jenže hrdinové zajdou mnohem dále, než původně chtěli. „Svět se někam valí bez ohledu na nás a moje oblíbené celoživotní téma je, jak porozumět tomu, o co tady jde, a najít si v tom svoje místo. Ne každému se to povede,“ obává se Krejčí.

Přestože hra se zabývá otázkou, jestli lze ospravedlnit násilí páchané z politických důvodů, inscenátoři očekávají, že diváci se budou dobře bavit. Burke se totiž nad stavem světa zamýšlí s cynickým humorem.

Pravděpodobně by ho pobavilo i to, že v Ostravě, kde jeho hru uvedou, mají náměstí Jurije Gagarina. Komorní scéna Aréna leží přímo přes řeku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá.
10:35Aktualizovánopřed 54 mminutami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 1 hhodinou

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 2 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...