V Brně vystavují poklad Inků. Ve vitrínách odolných jako trezory

Zlatý poklad z říše Inků je možné si prohlédnout na brněnském výstavišti, spolu s dalšími originálními cennostmi, které se dochovaly po kolonizaci Jižní Ameriky. Šperky a rituální předměty mají hodnotu desítek milionů dolarů. Vzácné výtvory předkolumbovských civilizací jsou vypůjčené z muzea v Peru. Část exponátů zapůjčily také Národní muzeum nebo Moravské zemské muzeum v Brně.

Ve vitrínách, odolných podle organizátorů jako trezory, se odráží například koruny, náhrdelníky nebo náušnice, které před dvěma tisíci lety zdobily vládnoucí Inky. „Je to jako kdybychom předváděli nejméně patery české korunovační klenoty,“ upozorňuje mluvčí Květa Havelková z pořádající JVS Group.

Nasazení koruny nebylo pro Inky jen symbolem moci. „Věřili tomu, že tak komunikují se svými předky, možná dokonce se samotnými slunečními bohy,“ vysvětluje mluvčí. Božstvům přinášeli často lidské oběti, obřadními noži, které jsou také součástí výstavy, stejně jako posmrtné masky, jež naopak slibovaly naději v nový začátek. 

„Pokládala se na tvář mrtvému vládci, má podobu dávného boha Nyalampa, který se po své smrti změnil v ptáka a odletěl. Věřili tomu, že i vládce skrytý pod zlatou maskou možná odletí do nějakého příštího života,“ popisuje Havelková jeden z vystavených pokladů.

2 minuty
V Brně vystavují poklad Inků
Zdroj: ČT24

Hluboký duchovní význam měly pro civilizaci Inků i další předměty, které brněnské výstaviště představuje. Například zlatý vak ve tvaru kočkovité šelmy, zřejmě pumy, sloužil k ukládání lístků koky při náboženských obřadech. Puma je totiž symbol ohnivé energie a společné žvýkání koky dodnes výrazem přátelství.

Vzácné šperky s drahokamy a další cennosti z peruánských hor se podařilo před španělskými kolonizátory ukrýt jen v chrámech nebo hrobkách. Zbytek pokladu dobyvatelé podle organizátorů roztavili a na lodích odvezli do Evropy.

Poutavou historii Inků a dalších jihoamerických civilizací vypráví výstava do konce ledna příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 5 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...