Češi po letech uspěli v soutěži o studentského Oscara. V kategorii hraných filmů ho získalo režisérské duo Pavel Sýkora a Viktor Horák z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Krátkometrážní snímek Krajan se odehrává během silvestrovské noci válečného roku 1944. „Zakončit takto naše studium na písecké akademii je samozřejmě krásné a doufáme, že nám tato událost pomůže i v budoucím profesním životě,“ reagovali režiséři na ocenění v Událostech, komentářích. Cenu si převezmou 14. října v Londýně.
Ukrajina nám připomněla Sudety, říkají čeští vítězové studentského Oscara
Příběh, k němuž scénář napsal Petr Pelech, je zasazen do silvestra roku 1944, kdy sněhová vánice svede dohromady dva muže, které spojuje pouze jejich sudetský původ. V chatě odstřižené od vnějšího světa uváznou židovský vdovec Petr a důstojník SS Konrad.
„Potkají se u jednoho stolu a v podstatě musí vést dialog. Náš film je o tom, co si takoví dva lidé vlastně můžou říct,“ doplnil Sýkora. Postupně se odkrývá tragická minulost obou mužů a je jasné, že tato noc pro ně bude osudová.
Historie se opakuje, ukazuje film
Nápad na historické téma se prolnul s nástupem ruské otevřené agrese vůči Ukrajině v únoru roku 2022.
„V tu chvíli jsme všichni cítili obrovský strach, šok, nevěděli jsme, co bude, bylo to pro nás něco nepředstavitelného. Chtěl jsem udělat něco o tomto tématu a zjistil jsem, že ten konflikt je podobný jako sudetská otázka. Řekl jsem si, že možná bude zajímavější podívat se spíše do vlastní historie a na Ukrajinu lehce odkazovat. Historie je stejná, vidíme, že se opakuje, a o tom tak trochu je i náš film,“ prozradil Sýkora.
Idea navíc pasovala i do omezených realizačních možností tvůrců: jedna lokace a málo postav. Výsledkem je konverzační drama dvou mužů v jedné chatě. Role filmaři nabídli Jiřímu Štěpničkovi a Pavlu Baťkovi – a oba herci je přijali. Ve vedlejší roli se ještě objeví Martin Hlubocký.
Nápad je i na celovečerní film
Stejný tvůrčí tým, který stojí za Krajanem, má už nápady na další počiny. Včetně možného celovečerního filmu. „Je trochu podobný Krajanovi, jelikož bychom si chtěli zopakovat konverzační drama, ale už thrillerovitějšího ražení a ze současnosti. Vychází to ze sociálních sítí a fenoménu internetu, který hodně hýbe společností a mladou generací,“ prozradil Horák.
Zatím v přípravách zůstává i seriál, který by se měl odehrávat na Plzeňsku, odkud pochází Sýkora. „Je to krimi drama ze sportovního a středoškolského prostředí,“ upřesnil.
Češi a studentský Oscar
Vítěze studentského Oscara vybírá – stejně jako v případě toho „velkého“ – americká Akademie filmového umění a věd. Krajan prošel výběrem z více než dvou a půl tisíce přihlášených titulů z celého světa.
Českým tvůrcům se podařilo zaujmout studentského Oscara naposledy v roce 2019, kdy cenu vyhrála Darja Kaščejevová z FAMU. Její příběh Dcera měl následně naději i na vítězství v hlavních Oscarech v kategorii nejlepší krátký animovaný film.
Předtím uspěli Jan Svěrák v roce 1988 s Ropáky a Marie Dvořáková s krátkometrážním příběhem Kdo je kdo v mykologii z roku 2017. Ta ale zastupovala americkou školu, na níž studovala.