Trikolora jako nedostatkové zboží a kdo je Havel? Komiks vypráví o sametové revoluci

Sametovou revoluci pohledem dětí zachytil komiks Martina Šinkovského a výtvarníka známého jako Ticho762. Nese název Trikolora, čímž odkazuje na snad nejvíce nedostatkové zboží v listopadu 1989. V příběhu party dětí se na pozadí historických okamžiků odrážejí reálné historky, které lidé posílali autorovi na jeho výzvu. Komiks vychází symbolicky ve dnech, kdy si republika připomíná výročí srpnových události v letech 1968 a 1969. Předmluvu napsala zpěvačka Marta Kubišová.

Na komiksu autoři pracovali od loňského května, kdy se rozhodli přiblížit období sametové revoluce současným dětem. „Nechtěli jsme to dělat dějepisným způsobem. Vytvořili jsme proto fiktivní děti ve fiktivním městě, které má reálie Šumperka, odkud pocházím. Základem jsou přitom osobní vzpomínky. Vyzval jsem lidi, aby posílali své historky a sešlo se jich několik desítek,“ popisuje autor komiksu Šinkovský.

Podle autora z nich vyplynula tři hlavní témata tehdejší doby, tedy sehnat trikoloru, přestat s oslovením soudruhu a zjistit, kdo je Václav Havel. „V komiksu je zachycena například historka, jak se děti tehdy bavily. Daly si fólii pod čepici a hrály si na pohotovostní pluk,“ vypráví Šinkovský.

Trikolora: Sametový komiks
Zdroj: CooBoo

Komiks končí autorovou osobní vzpomínkou, jak trikoloru jako malý chlapec získal konečně až na konci roku 1989. „Zapnul jsem si ji hrdě na bundu a šel alespoň s košem. Nosil jsem ji pak až do jara, kdy ji nenosil už nikdo,“ vzpomíná s úsměvem.

Dobová atmosféra, noviny i reklamy

Komiks je zasazen do období od 17. listopadu do 29. prosince 1989, kdy byl prezidentem zvolen Václav Havel. Příběhem, který je popisován chronologicky den po dni, provází čtenáře desetiletý chlapec Bert a jeho parta kamarádů z moravského města Hezberk.

Zážitky jeho a jeho přátel jsou kompilací historek, které autor od lidí získal. Dobovou atmosféru navíc přibližují výstřižky z tehdejších novin a časopisů, ale také tehdejší reklamy. Mladí čtenáři si tak mohou udělat představu, co se v té době řešilo, nakupovalo nebo čím se lidé bavili. Výtvarnou stránku zpracoval autor známý jako Ticho762.

Chronologickou osu klíčového období najdou čtenáři v závěru knihy, včetně vysvětlení jmen a pojmů. Nechybí například ani ilustrace, jak tehdy vypadal průměrný soudruh. Samotný děj poté v epilogu končí až v současnosti, kdy Bert, dnes už čtyřicátník, promlouvá ke své dceři.

Spisovatel Martin Šinkovský a výtvarník Ticho762 spolupracují dlouhodobě. V loňském roce se podepsali například pod netradičním komiksem vydaným ke stému výročí vzniku Československa. Dvojsešit s názvem Budoucnost ve vlastních rukách a Procitnutí do temnoty originálním způsobem zachycuje události roku 1918 a 1968.