Tři knihy pohledem Petra Fischera

Současná společnost je spojujícím tématem tří knih, které z nabídky knižních novinek vybral šéf redakce kultury České televize Petr Fischer. Český překlad eseje již zesnulé americké spisovatelky a kritičky fotografie Susan Sontagové – S bolestí druhých před očima – se zamýšlí nad vnímáním lidského utrpení zprostředkovaného médii. Právo a dobro v ústavní demokracii zachycuje novinovou polemiku mezi Jiřím Přibáněm a Pavlem Holländerem a rozšiřuje ji o příspěvky dalších filozofů, politologů či soudců. Společenských otázek se dotýká i poslední román Miloše Urbana Boletus arcanus, který si pohrává s jednou českou vášní – houbařením.

Susan SONTAGOVÁ / S bolestí druhých před očima
(Paseka, překlad: Petr Fantys, 199 Kč)

Anotace: Susan Sontagová, americká spisovatelka, kritička a publicistka a autorka slavné eseje O fotografii (česky 1977, Paseka), se knižní esejí S bolestí druhý před očima v roce 2002 vrátila ke zkoumání fotografického média. Zamýšlí se v ní nad dějinami zobrazování a vnímání násilí, bolesti a utrpení a jejich politickou a mediální manipulací. Ptá se, zda jsme schopni skrze fotografii vnímat utrpení druhých a adekvátně na ně reagovat. Vyvolává pravidelný kontakt s obrazy bolesti druhých soucit, apatii, nebo dokonce sám násilí podněcuje? Komentář Petra Fischera: „Je to velmi čtivá kniha, vycházející ze zkušenosti Susan Sontagové přímo z válečné oblasti, především ze Sarajeva, kde nějakou dobu pobývala a studovala vztah k násilí zprostředkovávaný médii. Je zajímavé, jak Sontagová o válečných fotografiích přemýšlí. Naznačuje, že každá fotografie má důležitý kontext, který nemůžeme nikdy pominout, pokud chceme fotografii rozumět. Zároveň ale nekonečný proud mediálních obrazů, ve kterém se pohybujeme, nám pochopení kontextu znemožňuje. Sontagová se ptá, jestli na válečných fotografiích existuje něco obecně lidského, co by nás mohlo zasáhnout a nějakým způsobem spojovat. Odpověď je dvojaká. Říká, že víceméně ano, ale že právě neustálá dekontextualizace fotografie nám celkové pochopení utrpení znemožňuje. Právě v tomto napětí je její kniha nejzajímavější.“

Tři knihy pohledem Petra Fischera (zdroj: ČT24)

Miloš URBAN / Boletus arcanus
(Argo, 358 Kč)

Anotace: Temná houbařská detektivka Miloše Urbana (s 3D ilustracemi Pavla Růta) je variací na Čapkovu Věc Makropulos. Tajemný hřib boletus arcanus, zdroj věčně mladé energie, ovládá společnost podobně jako peníze a touha po moci. Všude kolem i skrze nás prorůstá houba, jejíž kouzelná moc věčného mládí má i svou rozkladnou stránku. Likviduje mezilidské vztahy a ničí osobní identitu. Komentář Petra Fischera: „Miloš Urban začínal jako autor takové až gotické literatury a tato kniha zdánlivě vypadá, že patří do téhož ranku. Ovšem je to spíše politická kniha, protože je bezprostřední reakcí na současné politické dění, na to, v jaké společnosti žijeme. Motiv jakési zvláštní houby, která prorůstá celou společností, vyjadřuje touhu lidí po věčném životě a zároveň i tu odvrácenou, temnou stránku, která společnost potápí a rozkládá. Urban si dělá legraci i z konkrétních politků. Tento román se do jisté míry vymyká z jeho dosavadního psaní, tak bezprostředně, explicitně politický byl jenom V pamětech poslance parlamentu, kde si potřeboval vyřídit účty se současnou politickou scénou. Boletus arcanus je hlubší v tom, že není jen útokem na politiku, ale je také pokusem vyrovnat se s celou tou podivnou společností, v které žijeme.“

Jiří PŘIBÁŇ, Pavel HOLLÄNDER et al. / Právo a dobro v ústavní demokracii
(SLON, 249 Kč)

Anotace: Je právo souborem pragmaticky vynalezených pravidel, anebo se v něm musí odrážet hodnoty a morální ideje, které nemají nic společného s pozitivistickým postojem ke světu? Tato kniha vznikla v návaznosti na polemiku, která proběhla mezi právním filozofem Jiřím Přibáněm a soudcem Ústavního soudu Pavlem Holländerem na stránkách Lidových novin v roce 2010. V knize svými názory do diskuse přispěli i další, například filozofové Václav Bělohradský a Jan Sokol, sociolog Jiří Kabele, politolog Jiří Pehe nebo novinář Karel Hvížďala. Názory diskutujících jsou různé, v jednom se ale shodují: Právo není automat na spravedlnost, vyžaduje živé lidi, kteří vždy dávají v sázku i vlastní postoje a hodnoty, jinak řečeno sami sebe. A bez tohoto rizika se neobjede žádná dobrá společnost. Komentář Petra Fischera: "Jde o pokus převést do knihy diskusi mezi Jiřím Přibáněm a Pavlem Holländerem, kteří se přeli o to, jestli je právo čistě pozitivistická, tedy rozumová záležitost, nebo jestli se řídíme i nějakým přirozeným právem, to znamená hodnotami, které jsou obecně lidské a které se vždycky do právního systému mají promítat. Vypadá to jako umělá debata, ve skutečnosti je velmi důležitá pro fungování každého demokratického systému – jestli si systém můžeme vymyslet zcela nezávisle na jakýchkoli hodnotách, anebo jestli ho naopak musíme o tyto hodnoty opřít, aby měl smysl." 

  • S bolestí druhých před očima zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2499/249879.jpg
  • Boletus arcanus zdroj: Stránky Miloše Urbana http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2499/249880.jpg
  • Právo a dobro v ústavní demokracii zdroj: Nakladatelství SLON http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2499/249884.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025
Načítání...