Trailer: Vít Klusák představuje portrét něžného neonacisty

Nahrávám video
Trailer: Svět podle Daliborka
Zdroj: ČT24

Dalibor K. nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. O svou nesnášenlivost se podělí v novém dokumentu Víta Klusáka Svět podle Daliborka. Film bude mít premiéru na letošním festivalu v Karlových Varech, který ho zařadil do soutěžní sekce dokumentů. Už nyní ale představil trailer.

Klusákův snímek je podle uměleckého ředitele festivalu Karla Ocha „stylizovaným portrétem takového normálního českého neonacisty“. Sedmatřicetiletý Dalibor pracuje jako lakýrník, žije se svou matkou a skládá naštvané písně. Jeho home video s vystřelovacím obuškem se stalo na českém internetu hitem ještě před aktuální vlnou youtuberů.

Tehdy si ho Vít Klusák všiml a po dobu dvou let jeho příběh sledoval. „Holohlavý muž se ve videu oháněl vystřelovacím obuškem, působil znepokojivě, dojemně i komicky, chvíli jsem byl přesvědčený, že je to herec. Ukázalo se ale, že není,“ podotýká dokumentarista. Byl by ale prý nerad, kdyby vyznění filmu mělo sklouznout k posměchu. Mrazivé podtóny upozorňují na mnohem širší problém společnosti.

Svět podle Daliborka
Zdroj: ČT

„Náš film není portrét jen jednoho ‚nazi-šílence‘, film ukazuje, že s nenávistnými postoji souhlasí jeho kolegové, spolužáci, kamarádi i nejbližší. Naší neskromnou ambicí je skrze Dalibora nahlédnout do hlav a srdcí tisíců lidí, kteří svůj světonázor podřídili nenávistnému strachu z jinakosti. Ukázat, z jakého podhoubí se rodí novodobá vlna rasismu a nesnášenlivosti,“ říká.

Tvůrci film uvádějí s podtitulem „portrét něžného neonacisty“. Tomu odpovídá i plakát, na němž je oblíbené nazi písmo vyvedené v růžové barvě. Svět podle Daliborka poznají také diváci mimo karlovarský festival, do kin snímek, natočený v koprodukci České televize, vstoupí 13. července. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 21 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
včera v 06:30

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
20. 1. 2026

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
20. 1. 2026
Načítání...