Tip z iVysílání: Grimault a Prévert vypráví Andersenovu pohádku

81 minut
Z iVysílání: Král a pták (lze přehrát do 11. 10. 2020)
Zdroj: ČT24

Francouzský tvůrce animovaných Filmů Paul Grimault a básník Jacques Prévert v roce 1980 po svém převyprávěli známou pohádku Hanse Christiana Andersena. Jejich bajka Král a pták vychází z příběhu Pastýřka a kominíček. V iVysílání ji lze vidět jen do 11. října.

Pokud byste si chtěli pustit všechna videa v iVysílání, potřebovali byste si na jejich sledování vyhradit 3918 dní. Zorientovat se v takovém množství může být náročné. Web ČT24 proto pravidelně zveřejňuje tip na jeden záznam, který by bylo škoda si v programu uplynulého týdne nechat ujít.

Prévert a Grimault se u Andersenovy předlohy setkali už v roce 1946, výsledkem jejich první spolupráce byla pohádka o cínovém vojáčkovi. Už tehdy vznikla myšlenka, že by autorsky mohli převyprávět také love story pastýřky a kominíčka. Grimault se ujal režie, scénář psali oba. 

Animovaný film se podařilo dokončit o čtyři roky později. Grimault s výsledkem nebyl  spokojen, přesto se pohádka bez souhlasu tvůrců dostala v neúplné verzi do kin. V následujících letech se francouzský filmař snažil získat nejprve autorská práva a poté i finance, aby mohl Krále a ptáka dokončit v podobě, jakou s Prévertem zamýšleli. Finálního snímku se ale básník už nedožil.

Svoboda proti tyranii

Prévert původní příběh o zamilovaných porcelánových soškách rozšířil o postavy despotického vladaře a prostořekého svobodného ptáka. Zatímco král Karel V.+ III. = VIII. + VIII. = XVI. pronásleduje uprchlé milence, protože si sám myslí na sličnou pastýřku, pták se mu díky svému nadhledu může vysmívat.

Král a pták
Zdroj: ČT

Snímek inspirovaný žánrem kreslené grotesky se většinu času obejde bez dialogů, přesto je srozumitelnou romancí, která fandí svobodě a odsuzuje tyranii.

Česká televize Krále a ptáka uvádí v remasterované verzi s českým dabingem, který v roce 1983 pro kina namluvili Josef Vinklář, Stanislav Fišer či Raoul Schránil. Pastýřce a kominíčkovi své hlasy propůjčili manželé Jana a Viktor Preissovi. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 10 mminutami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá.
10:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 1 hhodinou

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...