Thomas Hoepker v Leica Gallery: Chcete objevovat Ameriku?

Praha – V šestnácti si fotkou vydělával na studia, dnes je sám v učebnicích. Snímky člena a bývalého prezidenta slavné fotografické agentury Magnum Photos Thomase Hoepkera představuje pražská Galerie Leica. Sedmasedmdesátiletý fotograf do Prahy přivezl svůj cyklus Heartland, reportáž z počátku šedesátých let, která líčí život v USA. Podívejte se:

Thomas Hoepker se narodil v roce 1936 v Mnichově. Studoval dějiny umění a archeologii, na univerzitě si koupil první fotoaparát a vydal se na cesty. „Uvědomil jsem si, že se více zajímám o lidi, kteří stojí před obrazy, než o umění samotné.“ Svou profesionální fotografickou kariéru odstartoval ve 24 letech v časopisech Münchner Illustrierte a Kristall. Od roku 1964 byl fotoreportérem Sternu a přispíval do agentury Magnum Photos. Pracoval jako kameraman a producent dokumentů pro německou televizi.

Psal se rok 1963, mně bylo 27 let

V roce 1976 se přestěhoval do New Yorku. Koncem osmdesátých let vstoupil do Magnum Photos, kde byl v letech 2003 až 2006 prezidentem. Žije v New Yorku a spolu se svou druhou ženou Christine Kruchen točí a produkuje televizní dokumenty. Později ho proslavilo také originální obrazové svědectví z tragédie 11. září 2001.

Dnes kromě amerických cest Hoepker nostalgicky připomíná také dobu, kdy časopisy zaměstnávaly i 15 fotografů. „Dnes má málokdo stálý kontrakt,“ uvedl. Dále připomněl Josefa Koudelku, jediného českého fotografa, který je členem Magnum. „Patří k pilířům agentury, je obrovsky pracovitý, dělá dnem i nocí a má stále plno nápadů.“

Série Heartland vystavená v Praze, která bývá označována podtitulem Americký road trip 1963, vznikla na zakázku pro časopis Kristall, kde vyšla spolu s textem Rolfa Wintera. Hoepker vzpomíná: „Jednou se mě a Rolfa zeptal šéfeditor Kristallu: Chcete objevovat Ameriku? Jasně, řekli jsme. Ale jak přesně chceš, abychom to dělali? Viděl bych to tak, že poletíte do New Yorku, půjčíte si auto a pojedete na západ, dokud nedojedete k oceánu. A pak pojedete zase jinou cestou zpátky. Budete fotit a psát o tom, co uvidíte. Jak dlouho chcete. Líbilo se nám to. Kývli jsme na to. Psal se rok 1963 a mně bylo 27 let.“

Thomas Hoepker
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Chudoba, rasismus, násilí

Zaoceánské cesty byly v šedesátých letech stále spíše výjimečné. V době, kdy Evropané vnímali USA jako kolébku rock 'n' rollu a supervelmoc plnou příležitostí, přiblížily Hoepkerovy fotky čtenářům skrytý americký svět i s chudobou, rasismem, pravicovým radikalismem a násilím. Autor si nekladl za cíl vytvořit příběh, ale spíše sbírku dojmů.

Na cestě napříč USA nakonec Thomas Hoepker strávil dva měsíce a pořídil téměř 4 000 negativů. Editoři Kristallu vybrali kolem 60 motivů, které vyšly v podobě rozsáhlé reportáže v pěti číslech magazínu. Jeho reportáž se zařadila mezi významné milníky angažovaného fotožurnalismu: subjektivní reportáž doplňují dokumentární fotky, které si udržují nejvyšší estetickou úroveň. Výstava v Leica Gallery trvá do 15. června 2014.

Dnes (15. 4.) od 19:00 se jako doprovodný program k výstavě koná beseda s Thomasem Hoepkerem o jeho fotografické tvorbě (vstup zdarma).

Podívejte se na stránky Leica Gallery.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...