Svět obrazů, zvuků a fantazie zve Brusel ke hře

Brusel - Projekt Orbis Pictus aneb… se při svém putování světem zastavil v Bruselu. Srdce projektu tvoří interaktivní expozice Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie. Jako oficiální akci českého předsednictví si ji budou moci návštěvníci v hlavním městě EU prohlédnout téměř do konce dubna. Orbis Pictus koncipoval výtvarník Petr Nikl a jeho zvukově-vizuální dílo se stalo právem součástí Evropského roku kreativity a inovací 2009.

„Jedno kontroverzní české dílo už vzbudilo letos v Bruselu značný zájem, i když nikoli kvůli svým uměleckým kvalitám. Předpokládáme, že v případě Orbis Pictus vyvolají obdiv samotné exponáty,“ domnívá se Karel Barták z ředitelství pro vzdělání a kulturu Evropské komise, v jehož prostorách bude expozice umístěna. Motýla zpěvavého, Orloj snivců, Fontánu libosti nebo Bublající varhany si zájemci budou moci prohlédnout také v Galerii Českého centra.

Orbis Pictus spojuje řadu prvků, od klasických uměleckých postupů až po řemeslnou zručnost, se světem dětských snů na jedné straně a se smrtelně vážnou science fiction na straně druhé.

Dotýkat se exponátů je přísně dovoleno

Výstava se od svého prvního představení v roce 2006 v Paříži setkala všude s velkým úspěchem. Jistě k tomu přispívá i její interaktivnost - dotýkat se exponátů není zakázané, ale naopak přikázané. Instalované nástroje a objekty může oživit, rozhýbat a rozeznít jen lidská energie spojená s tvůrčí fantazií.

Ukázalo se, že hra funguje jako univerzální komunikační prostředek bez ohledu na věk, národnost či náboženství. V roce tvořivosti a inovace tak má své místo.

„Rok tvořivosti a inovace byl vyhlášen proto, aby se zdůraznila nezbytnost pozitivní tvořivosti jako základního prvku rozvoje každého člověka, ale také tvořivosti jako předpokladu inovace. Bez tvořivosti nelze inovovat, bez inovace nelze zlepšovat výkonnost a konkurenceschopnost ekonomik,“ uvedl Barták.

Výstava Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie byla poprvé instalována v červnu 2006 v Paříži, o rok později následovala česká města Praha, Brno, Kroměříž, Opava a italská Florencie. Od října loňského roku až do letošního února byla k vidění v prestižním prostoru TELUS World of Science v kanadském Vancouveru.

V současné chvíli se vedou jednání o účasti výstavy na lucemburských veletrzích Luxexpo, kde se od  9.-17. května koná Týden pro kreativitu a inovaci. Poté se výstava vrátí zpět do Bruselu, kde se bude od 26.-28. června prezentovat na mezinárodním hudebním festivalu Couleur Cafe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Eurovizi poprvé vyhrálo Bulharsko s písní Bangaranga zpěvačky Dary

Ve Vídni se rozhodlo o vítězce mezinárodní písňové soutěže Eurovize za rok 2026 – stala se jí bulharská zpěvačka Dara, která uspěla s písní Bangaranga. Na druhém místě skončil Izrael, třetí bylo Rumunsko. Český zástupce Daniel Žižka se se skladbou Crossroads umístil na šestnáctém místě.
16. 5. 2026Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Na Zemi ráj neexistuje, jsme tak prohnilí, říká držitel Nobelovy ceny

Ve svých románech se zabývá tématy domova, vykořenění či kolonialismu. Držitel Nobelovy ceny za literaturu Abdulrazak Gurnah navštívil pražský veletrh Svět knihy. Nejprestižnější ocenění v oboru získal v roce 2021 jako teprve druhý laureát ze subsaharské Afriky. Je autorem knihy Ráj a v rozhovoru pro ČT24 říká, že na Zemi ráj neexistuje. Rozhovor s ním vedl Tadeáš Hlavinka.
16. 5. 2026

VideoRezignace na debatu o válce brzdí ruskou občanskou společnost, říká rusista

Souostroví Rusko ve válce proti Ukrajině je název nové knihy rusisty z Curyšské univerzity Tomáše Glance, jednoho z účastníků mezinárodního veletrhu Svět knihy. Tímto literárním počinem Glanc navazuje na předchozí publikaci Souostroví Rusko: ikony postsovětské kultury. Souvislost názvů podle něj přitom není náhodná. „To předchozí souostroví vznikalo před patnácti lety, za tu dobu se Rusko proměnilo velmi radikálně,“ řekl autor v pořadu 90' ČT24. Pojmem souostroví Glanc odkazuje na pojetí ruské identity, která není jednotná. Autor se v knize zabývá také tématem ruské umělecké scény v době války proti Ukrajině. „Kulturní pole se z velké části odvíjí tak, jako by se neválčilo,“ podotýká. „Myslím, že největší problém i pro vývoj občanské společnosti v Rusku je právě rezignace na rozhovor o válce,“ dodal Glanc. Pořad moderovali Nikola Reindlová a Jiří Václavek.
16. 5. 2026

Restaurování hrobek v egyptském Luxoru odhalilo malby z 18. dynastie

Po dokončení restaurátorských prací v hrobce Samuta v nekropoli El Chocha na západním břehu Nilu v Luxoru se znovu objevilo několik staroegyptských maleb. Fresky na stěnách komplexu zachycují výjevy z každodenního života, pohřebních rituálů i náboženské motivy egyptské civilizace z doby před zhruba 3500 lety.
15. 5. 2026

Není žádný dobrý postoj, říká expertka k politice na kulturních akcích

Ačkoliv se Eurovize snaží prezentovat především jako soutěž písňová, jsou na ní přítomná i politická témata a aktuální ročník není výjimkou. „Určitě apolitická není,“ míní politoložka Šárka Cabadová Waisová ze Západočeské univerzity v Plzni. O propojení politiky s Eurovizí, ale také s bienále v Benátkách mluvila ve Studiu 6 s Pavlem Navrátilem.
15. 5. 2026

Festival muzejních nocí začíná ve Znojmě, poslední „zhasne“ Praha

Přes šest set padesát nejen muzejních institucí po celé zemi se zapojilo do letošního Festivalu muzejních nocí. Akce umožňuje nahlédnout do expozic, výstav a dalších prostor netradičně i po zavíracích hodinách. Celostátní zahájení hostí 15. května Znojmo, oficiálně letošní program uzavře o necelý měsíc později Praha. Zahájení akce je spojeno s vyhlášením výsledků národní soutěže muzeí Gloria musealis.
15. 5. 2026

VideoFilmové premiéry: Farma zvířat, Iron Maiden nebo návrat Top Gunu

Co nám zbylo z lásky je název islandského filmu a také otázka pro rodinu ve zdánlivě všedním příběhu. Farma zvířat dostává na plátna animované zpracování slavného románu. Animované je i francouzské dobrodružství Malá Amélie o poznání a dětské zvídavosti. Do kin se vrací kultovní film o amerických stíhacích pilotech: Top Gun. A dokument Iron Maiden: Burning Ambition rekapituluje půlstoletou historii heavymetalové kapely.
15. 5. 2026

Nepodceňujte Connie, ukáže další knižní pokračování Kmotra

Osudy fiktivní mafiánské rodiny Corleonů se dočkají dalšího knižního pokračování. Nejnovější kapitolu k sáze Kmotr připíše americká spisovatelka Adriana Trigianiová. Román pod názvem Connie má vyjít příští rok na podzim a příběh se bude poprvé soustředit na ženskou hrdinku.
15. 5. 2026
Načítání...