Český komiks IOGI, který přibližuje každodenní život Japonců, získal bronz v 15. ročníku japonské mezinárodní ceny manga komiksů (Japan International Manga Award). Obsáhlou knihu publikovala Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity (ZČU). Vytvořili ji studenti pod vedením kreslíře a pedagoga Václava Šlajcha podle scénářů česko-francouzského básníka žijícího v Tokiu Jean-Gasparda Páleníčka. Poprvé v historii soutěže získalo ocenění dílo z Česka.
Studenti Západočeské univerzity pozoruhodně vizualizovali Japonsko. Nyní tam jejich komiks získal prestižní cenu
„Mezi jedenácti díly vyznamenanými bronzem se IOGI umístila jako první,“ přiblížila mluvčí univerzity Šárka Stará. Porotě předsedal ministr zahraničních věcí Tošimicu Motegi, v komisi zasedli uznávaní autoři a překladatelé, kteří hodnotili 484 děl ze 79 zemí. V soutěži se uděluje jedno zlato a tři stříbra.
Počátky projektu IOGI sahají do roku 2019. „V návaznosti na pracovní pobyt v Tokiu v rámci spolupráce Sutnarky a Musashino Art University jsem požádal básníka Páleníčka o sepsání scénářů zachycujících výjevy každodenního Japonska, které by byly co nejvzdálenější ustáleným představám o zemi vycházejícího slunce, jakými jsou gejši, roboti či otaku,“ líčí Šlajch.
Komiksy vydala fakulta knižně v japonštině na začátku roku 2021. „Design bezmála stoosmdesátistránkové publikace je dílem Rostislava Vaňka, Kristiny Fišerové a Michala Kopeckého,“ poznamenává Stará. Kniha je opatřena doslovem historika komiksu při Ústavu pro českou literaturu Akademie věd Pavla Kořínka. Připravuje se česká, anglická a francouzská mutace komiksu.
Japonsko zachytili pozoruhodně, i když tam nikdy nebyli
„Západním a českým čtenářům nabízí kniha nezvykle civilní, neschematizující vhled do tamní společnosti a do kultury, jejíž obraz bývá na Západě tak často zkreslován a senzacechtivě trivializován,“ řekl Kořínek.
Podle socioložky Naoko Takedaové z tokijské Univerzity Waseda je v komiksu vidět velká práce na podrobnostech zobrazovaných skutečností. „O to víc, když člověk uváží, že studenti v Japonsku nikdy nebyli. Japonsko se jim podařilo vizuálně zachytit vskutku pozoruhodně, přitom z příběhů vyzařuje individualita autora scénářů,“ uvedla.
Během roku 2021 byl projekt IOGI představen na dvou výstavách v Tokiu a v Susaki. V roce 2022 bude putovat po dalších třech místech v Japonsku. V dubnu jej čeká velká samostatná výstava v galerii tokijské Jošibiho univerzity umění a designu, poté výstavy v tuzemsku a dalších zemích.