Struny podzimu nesou filmovou symfonii Markety Lazarové

Mimořádné dílo skladatele Zdeňka Lišky, mistra poválečné filmové hudby, dostane v pátek koncertní podobu. V pražském Foru Karlín zazní hudba k Marketě Lazarové režiséra Františka Vláčila. Orchestr, sbor, pěvecké a herecké hosty doplní ukázky ze snímku. Sám Liška byl totiž odpůrcem oddělování své hudby od filmu.

Slavné dílo skladatele Zdeňka Lišky k nejoceňovanějšímu snímku české kinematografie v pražském Foru Karlín provedou soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices za účasti operních pěvců Kateřiny Kněžíkové a Josefa Moravce.

Hudba nese děj

Do podoby filmové symfonie Liškovu hudbu k legendárnímu filmu Františka Vláčila zpracoval Petr Ostrouchov. „Marketa Lazarová je nejen opus magnum Františka Vláčila, ale také opus magnum Zdeňka Lišky a představuje vrchol jeho tvorby,“ říká Ostrouchov, který byl hostem Událostí v kultuře. Ostrouchov, který sám skládá filmovou hudbu, celý projekt inicioval, když dokázal získat od dědiců skladatele Lišky souhlas k některým úpravám.

„Koncertní podoba vychází z filmové hudby, hudba funguje jako paralelní zvukový doprovod celého filmu a nese ten samý děj. Dle mého přesvědčení se jedná o velmi propracovanou programní skladbu,“ doplňuje Petr Ostrouchov.

Večer doprovodí filmové ukázky, v rolích vypravěčů se představí Jana Štěpánková a Josef Somr. Hudba pokrývá celou délku filmu, součástí partitury jsou často i ruchy, například rolničky zvonící na saních, které vezou Marketu do kláštera. Ostrouchov proto potřeboval šest bubeníků. Výzvou byl také pěvecký sbor, protože v kompozici hraje velkou roli magie lidského hlasu, modlení, šepot a deklamování liturgických textů.

Projekt nazvaný Zdeněk Liška: Marketa Lazarová je jedním z vrcholů letos dvacetiletých Strun podzimu. „Považujeme za čest, že se nám podařilo získat výjimečný souhlas dědiců k unikátnímu projektu. Budeme tak moci představit jedno z nejúžasnějších děl nejen filmové, ale i hudební historie 20. století,“ uvedl ředitel festivalu Marek Vrabec.

Mistr filmové hudby

Zdeněk Liška (1922 až 1983) patří k významným postavám české hudby, přestože se jeho tvůrčí energie zaměřila pouze na film. Jeho hudba je podle kritiků originální, nadčasová a velmi sdělná. Spolupracoval s mnoha klíčovými režiséry druhé poloviny dvacátého století, od Jana Švankmajera přes Karla Zemana, dvojicí Kadár & Klos až po Juraje Herze, Věru Chytilovou a právě Františka Vláčila.

Liška vytvořil hudbu ke 146 celovečerním snímkům, řadě filmů animovaných, krátkých a dokumentárních. Vrcholným tvůrčím obdobím Lišky byla 60. léta, kdy v ovzduší relativní umělecké svobody pracoval na klíčových dílech československého filmu. Patří k nim snímky Ďáblova past, Smrt si říká Engelchen, Baron Prášil, Obžalovaný, Obchod na korze, Údolí včel, Spalovač mrtvol a Ovoce stromů rajských jíme.

Věnoval se také hudbě scénické a televizní, kde jeho hudba doprovodila třeba seriály Hříšní lidé města pražského nebo Třicet případů majora Zemana.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Máte v oku večerníčky Zdeňka Smetany?

Výtvarník, ilustrátor, animátor a režisér Zdeněk Smetana by 26. července oslavil sto let. Nebyl zdaleka jen autorem večerníčků, ale pohádky na dobrou noc jsou výraznou součástí jeho tvorby. Ověřte si v kvízu, jak dobrým jste pozorovatelem jejich výtvarné podoby, kterou jim přisoudil právě Smetana.
před 1 hhodinou

Maďarsko nevpustí do země rappery z Kneecap. Problémy měli i v Británii a Česku

Maďarské úřady zakázaly ve čtvrtek vstup do země irské skupině Kneecap, která měla vystoupit na hudebním festivalu Sziget. Úřady obvinily hiphoperské trio z nenávistných antisemitských projevů a z chvály palestinského teroristického hnutí Hamás. Kneecap v reakci označili vládu maďarského premiéra Viktora Orbána za autoritářskou. Kontroverze doprovázely vystoupení rapperů i na dalších festivalech, včetně českého Rock for People.
před 18 hhodinami

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
před 23 hhodinami

Ruský útok zranil desítky lidí v Charkově, v Oděse zasáhl historické centrum

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO. Uvedly to místní úřady. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění. Více než čtyřicet zraněných včetně šesti dětí hlásí Charkov, na který okupanti svrhli během dne letecké pumy. Sedm lidí zranili Rusové také při útoku na Čerkasy.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025

Expo 2025 v Japonsku hostilo Český národní den

Světová výstava Expo v Ósace ve čtvrtek hostila Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastnil prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, prohlásil.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
23. 7. 2025

V nové pohádce může být princezna stokrát jinak

Nový pohádkový příběh podle knihy Tomáše Belka se točí mimo jiné na zámku v Náchodě. Film Princezna stokrát jinak vstoupí do kin v lednu příštího roku.
23. 7. 2025

V Telči vystavují Zrzavého. Včetně portrétu nespokojené slečny Tydlitátové

Po osmnácti letech se na zámek v Telči vrátila díla malíře Jana Zrzavého. Obrazy rodáka z Vysočiny zapůjčila Národní galerie. Je mezi nimi i Portrét slečny Tydlitátové֪ – nejnovější obraz, který galerie zakoupila ze soukromé sbírky.
23. 7. 2025
Načítání...