Sto tisíc dílků lega a dveře do vyhnanství. Aj Wej-wej „přemaloval" Monetovy lekníny

Londýnské Muzeum designu otevřelo výstavu čínského výtvarníka a disidenta Aj Wej-Weje. Po obsáhlejších retrospektivních výstavách v New Yorku či Vídni se londýnská expozice s názvem Making Sense (dávat smysl) zabývá především umělcovými novějšími díly, která lze označit za designová. Už poněkolikáté v nich hraje velkou roli lego.

Na výstavě návštěvníci nepřehlédnou slavné Lekníny Claudea Moneta. Příznačné dílo impresionismu je ale ve Wej-wejově pojetí složeno z 650 tisíc dílků lega a na délku zabírá patnáct metrů.

K původnímu Monetově pohledu na zahradní jezírko u svého domu v Giberny přidal čínský umělec ještě tmavé dveře. Symbolizují nucené vyhnanství v provincii Sin-ťiang, kde umělcova rodina bydlela poté, co byl jeho otec označen za nepřítele státu.

„Jde také o vzpomínky na mého otce. Studoval umění v Paříži ve dvacátých letech. Později jsme se oba ocitli v exilu. Černá dvířka jsem do Monetových Leknínů umístil, protože Monet byl oblíbený umělec mého otce,“ vysvětlil Aj Wej-wej.

Střepy z dynastie Sung i umělcova ateliéru

Instalace je dosud největším Wej-wejovým dílem vytvořeným z lega. Nicméně kostičky využíval i v minulosti. Vytvořil z nich například i více než sto sedmdesát portrétů politických vězňů z celého světa.

Dílky lega rozsypané po podlaze londýnského muzea získal díky veřejné sbírce. V roce 2015 totiž samotná firma Lego odmítla čínskému disidentovi své kostky dodat s vysvětlením, že nechce být spojována s politickou tvorbou. Rozhodnutí později litovala.

3 minuty
Aj Wej-wej vytvořil Monetovy lekníny z lega
Zdroj: ČT24

Vedle děl ze známé stavebnice vystavuje Wej-wej i třeba 200 tisíc střepů z hrnečků z dynastie Sung nebo urnu z období dynastie Han – ovšem s logem Coca-Coly. „U designu jde o dějiny, paměť a osobní i kolektivní zkušenost. O naše porozumění tomu, co se stalo. A o zručnost a materiály,“ vysvětluje umělec.

Do Londýna dovezl také porcelánové úlomky svých soch. Pocházejí z jeho pekingského ateliéru, který tamní úřady nechaly před pěti lety bez varování zdemolovat. „Jestli se vrátím do Číny? Ano, proč ne? Čína je přece jen místo na mapě,“ říká Aj Wej-wej.

V současné době žije v Portugalsku, vystavuje však po celém světě. Před několika lety svou tvorbu představil také v Praze, jeho instalace se zabývala především tématem uprchlíků a exilu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 7 hhodinami

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
před 13 hhodinami

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025

Kvíz: Co víte o oscarovém filmu Amadeus?

Když se 25. března 1985 vyhlašovali v Los Angeles vítězové Oscarů, nejčastěji se ozval název filmu Amadeus. Životopisné drama o genialitou prokletém Wolfgangu Amadeu Mozartovi natočil někdejší představitel československé nové vlny, v té době už etablovaný hollywoodský filmař Miloš Forman. Ověřte si v kvízu, co o jeho oscarovém úspěchu víte.
25. 3. 2025

Antičtí bohové voněli po růžích a oleji, ukázal dánský výzkum

Antické sochy jsou dnes studená mramorová díla sněhově bílé barvy. Dobový vzhled se značně lišil. Ve starověkém Řecku a Římě byly často zdobené a namalované výraznými teplými barvami. Nový výzkum dánských vědců teď prokázal, že skulptury byly ještě živější – voněly.
25. 3. 2025
Načítání...