Státní cena za literaturu pro Hodrovou, za překlad pro Hilského

Praha - Letošní laureátkou Státní ceny za literaturu se stala spisovatelka Daniela Hodrová. Cenu za překladatelský počin pak získal Martin Hilský. Ocenění mohli získat autoři významným děl, jež vyšla v letošním či loňském roce. Oznámeny dnes byly také Ceny ministerstva kultury. Slavnostní předání cen z rukou ministra kultury Jiřího Bessera se uskuteční 27. října na ceremonii v Národním divadle. V záznamu ji uvede tentýž den ČT2 od 21:30.

Hodrovou porota ocenila nejen za její poslední román Vyvolávání, ale za i za dosavadní literární tvorbu. "Ačkoliv jsem přesvědčen, že umění je nadpohlavní, je třeba zmínit, že je to teprve podruhé, co cenu získala žena. Hodrová nepatří k pisálkům, jež každý rok chrlí několik titulů. Dlouhé časové intervaly mezi jejími knihami svědčí o její estetické odpovědnosti,„ okomentoval rozhodnutí odborné poroty její místopředseda Vladimír Novotný. Hodrová za sebou ve “spisovatelském klání" zanechala například Emila Hakla či Radku Denemarkovou.

Hilský je uznávaný odborník na tvorbu Williama Shakespaera a přední překladatel z angličtiny. překladatel jeho děl. Do češtiny přeložil autorovy komedie, tragédie i básnické sonety; letos vydal kompletní překlad Shakespearova díla.

Nahrávám video

"Máte-li překládat 400 let staré hry, máte jen dvě možnosti. Buď budete text překládat věrně, doslova, nebo je přeložíte tak, aby se daly hrát na divadle. Hilskému se podařilo, že ty hry jsou neobyčejně působivé na divadle a zároveň věrné, co se týče podoby s originálem," uvedl předseda poroty Jiří Hanuš s tím, že v Česku není většího odborníka na Alžbětinskou dobu a dílo jejího nejslavnějšího autora.

V porotě, jež uděluje ocenění za mimořádné české literární dílo, letos zasedl například literární kritik Vladimír Novotný, básník Zeno Kaprál, literární vědec Martin Pilař a spisovatel Jan Suk. Nejlepší překlad do češtiny roku 2011 pak vybírala romanistka Helena Beguivinová, odborník na anglický jazyk Jiří Hanuš, japanistka Zdenka Švarcová a germanista Milan Tvrdík.

Oba laureáti dostanou kromě diplomu i peněžní ocenění ve výši 300 tisíc korun.

Státní ceny se od roku 1995 udělují u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu 28. října. Od roku 2003 se spolu s nimi vyhlašují i Ceny ministerstva kultury. Státní cenou za literaturu byli v uplynulých ročnících oceněni například spisovatelé Milan Kundera, Ludvík Vaculík, Karel Šiktanc a Josef Škvorecký. V roce 2010 seznam laureátů doplnil Antonín Bajaja.

Kromě Státních cen byly dnes oznámena i jména letošních laureátů Cen ministerstva kultury. Ocenění za přínos divadlu letos náleží vůbec poprvé tanečníkovi. Choreograf Jiří Kylián titul získal za „dlouhodobé zásluhy v rozvoji tanečního umění v celosvětovém měřítku a za soustavnou podporu českému tanci“. Hudební publicista a popularizátor jazzové hudby v Česku Lubomír Dorůžka pak získal ocenění za přínos české hudební scéně, kategorii výtvarného umění vévodil Leoš Válka, kterého porotci ocenili za vybudování Centra současného umění DOX v Holešovicích. Za celoživotní dílo byl oceněn také architekt Miroslav Masák a kategorii kinematografie a audiovize vévodil Jan Němec a in memoriam hudební skladatel Zdeněk Liška.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Poštovní muzeum v Praze ukáže telefon arcivévody i byt ve stylu biedermeieru

Ve Vávrově mlýně v Praze se otevírá Poštovní muzeum. Zpřístupňuje expozici věnovanou technice, poštovnictví a komunikaci. Zároveň obnovuje prezentaci biedermeierovských interiérů. Novou expozici spravuje Národní technické muzeum (NTM), které má na starosti také Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.
před 38 mminutami

Posílené hlídky i zvláštní linky MHD. Začal festival Rock for People

V Parku 360 na letišti v Hradci Králové začal ve středu 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Příjezd návštěvníků krátce před polednem nepůsobil žádné dopravní komplikace. Do areálu se lidé mohou dostat třemi zvláštními bezplatnými linkami MHD. Policisté v souvislosti s akcí posílili hlídky, které mají dohlížet především na dopravu. Festival trvá do 14. června. Vstupenky jsou téměř vyprodané a během pěti dnů by mělo dle odhadu pořadatelů dorazit až osmdesát tisíc fanoušků z tuzemska i zahraničí.
před 1 hhodinou

V chrámu Sagrada Família je práce jako na kostele. Ale už s nejvyšší věží světa

Papež Lev XIV. požehná 10. června nejvyšší kostelní věži světa. Vzpíná se teprve od letošního roku nad chrámem Sagrada Família v Barceloně, který na své dokončení čeká už od konce devatenáctého století. Tehdy své vize do návrhu promítl katalánský architekt Antoni Gaudí. Bazilika se stala jeho tvůrčí posedlostí a byl zde i pohřben poté, co přesně před sto lety zemřel.
08:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dua Lipa či Bezos slavili svatbu v Itálii. Nejsme zábavní park, zní od místních

Zpěvačka Dua Lipa a herec Callum Turner se vzali. Oslavu sňatku uspořádali slavní britští novomanželé v Palermu – což pro místní znamenalo omezení. Mluví se tak o privatizaci veřejných historických míst elitou. Romantická místa v Itálii si k začátku společného života dříve vybrali také třeba herec George Clooney nebo miliardář a majitel Amazonu Jeff Bezos.
před 4 hhodinami

Chaty navrhovali i známí architekti, lidé je pak napodobovali

Když lidé v minulém století získali více volného času, začali ho trávit mimo jiné na chatách. Tomuto fenoménu ve světě architektury se věnuje aktuální výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Záliba v chataření v tuzemsku přetrvává i dnes – i když se dá očekávat, že chatařů bude spíše ubývat.
před 5 hhodinami

VideoKniha přibližuje, jak se žilo služkám

Vstávaly první a poslední chodily spát. Služebné pracovaly téměř v každé měšťanské rodině. Polská novinářka a spisovatelka Joanna Kuciel-Frydryszaková pátrala po jejich pozapomenutých dějinách. Její kniha Služky pro všechno vyšla i česky v překladu Michaely Alexy. „Nebyla to komfortní situace – a to pro nikoho z té rodiny. Služky stály u stolu a znaly všechna tajemství rodiny,“ říká autorka. V případě neposlušnosti je zákon dovoloval trestat výpraskem. Jejich situace se začala zlepšovat až po první světové válce.
před 21 hhodinami

Havlová jmenovala členem dozorčí rady knihovny Tomáše Šídla

Dozorčí i správní rada Knihovny Václava Havla je usnášeníschopná. Dagmar Havlová jmenovala před svým odstoupením od dohody o spolupráci na projektu knihovny do dozorčí rady knihovny Tomáše Šídla, někdejšího výkonného ředitele knihovny. Vyplývá to z informací ve sbírce listin a vyjádření člena správní rady knihovny Davida Duška pro agenturu ČTK. Stále ale nejsou vyřešena práva k pokračování knihovny, dodal.
včera v 12:51

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
8. 6. 2026Aktualizováno8. 6. 2026
Načítání...