Současná čínská malba je k vidění v Rudolfinu

Praha - Pod jednoduchým ale výstižným názvem Čínská malba se představují tři současní čínští malíři. Rudolfinum, které současnou expozici připravilo se čínskému umění věnuje přes deset let. Za tu dobu se zde prezentovalo na 60 umělců s tisícovkou děl.

Minulost, politika, identita, ale i rychlé životní tempo dneška, to jsou jen některá z témat, které v galerii Rudolfinum představují v současnosti nejpopulárnější malíři Číny Čang Siao-kang, Feng Meng-po a Fang Li-ťün.

„V devadesátých letech malba stále představovala nejdůležitější médium na umělecké čínské scéně. V současné době je větší pozornost věnovaná fotografiím, videu a multimediálním instalacím. Výstava v Rudolfinu z části odráží tento vývoj,“ říká Čchang - Cun, kurátor výstavy.

Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma k tomu dodává: „Čínské umění přináší jiný pohled na naše vlastní umění, specielně tím, že Číňané se velmi často inspirují v Evropě, ale zpracují to po svém. Myslím, že je zajímavé, že v současné době v Číně také vzniká mnoho věcí, které se týkají sochařství a objektů. Nicméně naše výstava, která se týká malířství, završuje program, který čínskou malbu sledoval několik let.“
 
Galerie Rudolfinum představuje současnou čínskou tvorbu kontinuálně od roku 1996, po fotografiích a videu se tentokrát soustřeďuje na čínskou malbu. Vystavené figurální malby a krajiny vznikly od devadesátých let do současnosti. Některé z nich vytvořili umělci přímo pro prostory Rudolfina, například Čang Siao-kang vysvětluje: „Experimentuji s evropskou malířskou technikou tak, jak jsme se jí naučili na vysokých školách ve spojení s čínskými reáliemi.“
 
V Číně je v současnosti obrovský trh s uměním a stejně jako ve světě je čím dál větší zájem právě o malbu - a v té mají výtvarníci relativně volnou ruku.
 
Světový zájem o čínskou malbu dokládají i vysoké sumy, za které se autoři draží na aukcích v Evropě i ve Spojených státech. Vystavující Čang Siao-kang se loni jako první čínský autor dokonce dostal do žebříčku stovky nejvlivnějších autorů současného světového umění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sorrentino má rád momenty zastavení, říká střihač jeho filmů

Festival Dny evropského filmu se letos věnuje tvorbě italského režiséra Paola Sorrentina. Jak se spolupracuje s oscarovým režisérem, popsal České televizi jeho dvorní střihač Cristiano Travaglioli. Mluvil o přístupu Sorrentina k filmu i o natáčení seriálu Mladý papež.
14. 4. 2026Aktualizovánopřed 56 mminutami

Historickým městem roku 2025 je Náměšť nad Oslavou na Vysočině

Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění převzal starosta Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity).
16:18Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zachytil dobu, kdy v Praze „žil divadelní bůh“. Fotograf Koudelka pokřtil publikaci Divadlo

Nejvíce proslul svými Cikány, Invazí a Exily. Počátky kariéry Josefa Koudelky jsou přitom pevně spjaty s pražskými jevišti. Asi nejslavnější žijící český fotograf a jediný tuzemský člen prestižní agentury Magnum Photos ve svých osmdesáti osmi letech osobně představil soubor snímků z 60. let.
před 12 hhodinami

VideoPřed 70 lety přišel na trh první videorekordér

Před 70 lety se začaly používat k záznamu obrazu dvoupalcové, zhruba pět centimetrů široké magnetické pásky. Na trh tehdy přišel první videorekordér. Vynalezla ho americká firma Ampex. Technologie byla určená hlavně pro televizní stanice, časem se ale dostala i do domácností. Přístroj výrazně zjednodušil záznam televizního vysílání. Do té doby se totiž živě vysílané pořady mohly zachycovat jen ve speciálním zařízení na tradiční filmový pás. V polovině šedesátých let se první studiové videorekordéry dostaly i do Československé televize. O podrobnostech této technologie hovořil v 90' ČT24 dramaturg a scénárista filmu Králové videa Petr „Hrošík“ Svoboda. Pořadem provázeli Mariana Novotná a Daniel Takáč.
před 13 hhodinami

VideoGenerace si někdy přestávají rozumět, říkají k proměnám češtiny jayzykovědci

Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) už přes osmdesát let zkoumají vývoj slovní zásoby českého jazyka. Třeba to, jak do češtiny pronikají cizí slova nebo jak mluvu mladých ovlivňuje internet. Vývoj a proměna jazyka je podle nich naprosto přirozená. „V poválečném období měl vliv na češtinu ruský jazyk, v současné době určitě jazykem číslo jedna, který má vliv na češtinu, je angličtina,“ přibližuje Michaela Lišková z oddělení současné lexikologie a lexikografie ÚJČ. Problém je podle jazykovědců v tom, že někdy si generace mezi sebou přestávají rozumět.
před 15 hhodinami

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
včera v 18:46

Slovenští herci odříkají spolupráci s veřejnoprávní stanicí. Ta mluví o polarizaci

Ve slovenské kultuře pokračuje napětí. Někteří herci se rozhodli nespolupracovat s tamní veřejnoprávní televizí a rozhlasem, vedení stanice hovoří o zbytečném polarizování společnosti. Přetrvávají také výhrady části umělců vůči ministerstvu kultury v čele s Martinou Šimkovičovou. Kritika se dotýká možné cenzury, změn v podpoře umění i personálních čistek.
včera v 16:03

Kdo platí, rozkazuje, míní o financování ČT a ČRo Havel. Politizace není cíl, říká Šťastný

Vládní koalice představila návrh, podle kterého financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) přejde na stát. Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je cílem vlády dostat média veřejné služby pod politický vliv. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. „Naším cílem nikdy nebylo jakýmkoli způsobem politizovat média veřejné služby,“ uvedl naopak ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Hosty byli také generální ředitelé ČT Hynek Chudárek a ČRo René Zavoral.
včera v 09:26
Načítání...