Sotheby's vydražila „falešného“ da Vinciho

New York - Za více než 1,5 milionu dolarů (přes 28 milionů korun) byl ve čtvrtek v newyorské aukční síni Sotheby's vydražen obraz, jehož autorství bylo dříve přisuzováno italskému renesančnímu velikánovi Leonardu da Vincimu (1452-1519). Odhady před dražbou se pohybovaly od 30 do 500 tisíc dolarů. Většina expertů se shoduje, že jde o pozdější kopii portrétu neznámé ženy La Belle Ferronniere (Železářova kráska), který je vystaven v pařížském Louvru a který nejspíš pochází od da Vinciho nebo některého z jeho žáků.

Více než 80 let bylo autorství obrazu předmětem sporů a byly o něm napsány dvě knihy. „Příběh La Belle Ferronniere je stejně o estetických a vědeckých základech dějin moderního umění, jako o pravosti malby samotné,“ uvedl aukční dům Sotheby's ve svém katalogu.

Portrét, který pravděpodobně představuje milenku milánského vévody Ludovika Sforzy Lucrezii Crivelliovou, vytvořil patrně před rokem 1750 některý z da Vinciho pozdějších následovníků.

Jednu ze dvou verzí La Belle Ferronniere přivezl do Spojených států v roce 1920 americko-francouzský novomanželský pár. Manželka vojáka Harryho Kahna Andrée obraz dostala jako svatební dar od své babičky. Tehdy se ještě věřilo, že jde o výtvor da Vinciho, což potvrdil i jistý francouzský odborník.

Když ale Kahn chtěl obraz prodat za 250 tisíc dolarů kansaskému institutu umění, londýnský obchodník s uměleckými předměty Joseph Duveen v jednom rozhovoru prohlásil, že jde o podvrh. To zažehlo právní bitvu, která se vlekla několik let. O dílo se začal zajímat celý umělecký svět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Spalující rivalita o hokejové gay romanci se stala hitem

Jeden je Kanaďan, druhý Rus. Oba jsou hokejové hvězdy. A z jejich Spalující rivality, jak se seriál o nich jmenuje, taje nejen led na stadionu, ale i spousta fanoušků po celém světě. Natolik, že se mnozí snaží přijít na důvod, proč se tato gay romance stala takovým fenoménem zejména mezi heterosexuálními divačkami.
včera v 17:20

Archeologové popsali nejstarší lidské jeskynní umění. Našli ho v Indonésii

Lidé tvořili umění zřejmě od počátku doby, kdy se začali stávat inteligentními bytostmi. Tyto počátky se ale nedochovaly. Teď ale vědci v indonéské jeskyni odhalili zatím nejstarší důkaz této lidské činnosti.
včera v 07:02

Nominace na Oscara vysbírali rekordní Hříšníci, český Hurikán neuspěl

Nominacím na ceny Oscar za rok 2025 vévodí film Hříšníci režiséra Ryana Cooglera. Překonal dokonce dosavadní rekord v počtu nominací, má jich o dvě víc, tedy šestnáct. Český krátkometrážní animovaný snímek Hurikán režiséra Jana Sasky se do finále nedostal. Vítězové si pro prestižní sošky dojdou v polovině března.
22. 1. 2026Aktualizováno22. 1. 2026

Třiadvacet postav pro dva herce. Changes ukazují, jak se za den změníme

Dva herci ztvárňují třiadvacet postav v intimní a zároveň ironické inscenaci Changes, kterou v české premiéře uvádí Národní divadlo Brno. Hra současné německé dramatičky Maji Zadeové sleduje jediný den v životě partnerské dvojice a zároveň svět kolem, který se neustále proměňuje.
22. 1. 2026
Načítání...