Smrt Hackmana a jeho ženy stále provázejí otázky

Kolem smrti herce Genea Hackmana a jeho manželky, klavíristky Betsy Arakawaové zůstává spousta nejasností. Ani téměř měsíc po objevení jejich těl se nedaří rekonstruovat, jak se události přesně seběhly.

Pětadevadesátiletého Hackmana a jeho o tři dekády mladší ženu objevili mrtvé 27. února údržbáři, kteří u jejich domu prováděli občas běžné práce. Manželé byli nalezeni v Santa Fe, kam se z Hollywoodu stáhli do ústraní. Podle vyjádření šerifa nic nenasvědčovalo tomu, že by šlo o cizí zavinění. Policie záhy vyloučila také podezření na otravu oxidem uhelnatým.

Mrtev byl i jeden z jejich tří psů, který se v kotci zotavoval po operaci. Později se ukázalo, že život zvířeti ukrátilo vyhladovění a dehydratace. Další dva psi se potulovali po pozemku a okolí.

Jisté bylo, že Hackmanovi zemřeli o pár dní dříve, než se na jejich smrt přišlo. Hercův kardiostimulátor nevykazoval žádnou aktivitu po 18. únoru, muži pravděpodobně vypovědělo srdce. Podle všeho také trpěl pokročilou Alzheimerovou chorobou. Odborníci se domnívají, že narušení úsudku vlivem této nemoci herci bránilo, aby si plně uvědomil, že jeho žena zemřela, případně aby zvládnul jednat.

Datum smrti Arakawaové upřesnil telefonát

Betsy Arakawaová skonala zhruba o týden dříve než Hackman. Výsledky pitvy ukázaly, že osudné se jí stalo vzácné respirační onemocnění vyvolané hantavirem, který přenášejí hlodavci.

Původně oznámené policejní zjištění o čase její smrti zpochybňuje soukromá klinika Cloudberry Health v Santa Fe. „Paní Hackmanová nezemřela 11. února, protože k nám volala 12. února,“ uvedl pro noviny Mail on Sunday lékař z tohoto zařízení.

Arakawaová na kliniku dostala doporučení od jiného pacienta, když – podle lékaře – zjišťovala informace o echokardiografii pro svého manžela. Zároveň se na vyšetření sama objednala, právě na 12. února.

Gene Hackman a jeho manželka Betsy Arakawaová (2003)
Zdroj: ČTK/AP/Mark J. Terrill

Bez příznaků hantaviru

Plánovanou schůzku pár dní předtím zrušila s vysvětlením, že se její manžel necítí dobře a ona se o něj musí postarat, nicméně ve zmiňovaný den ráno se přesto znovu ozvala a domluvila si schůzku na odpoledne.

Na tu už ale nedorazila a ani nereagovala na telefonáty. Lékař kliniky podotkl, že prohlídka se netýkala „ničeho, co by souviselo s hantavirem“ a že Arakawaová nevykazovala „žádné příznaky respiračních potíží“.

Deník The Guardina cituje lékařovo podivení, absence dýchacích problémů příliš nesedí na oficiální příčinu smrti. „Nejsem odborník na hantaviry, ale většina pacientů s touto diagnózou umírá v nemocnici,“ řekl.

Telefonát z kliniky potvrdil i úřad šerifa v Santa Fe. O hovorech se policie prý dozvěděla po prověření mobilního telefonu Betsy Arakawaové, uvádí BBC. Do té doby končily záznamy o aktivitě zesnulé klavíristky o den dříve kolem čtvrt na šest odpoledne, kdy otevřela vrata od garáže po návratu z pochůzek. Nakupovala v potravinách, lékárně a obchodě pro zvířata.

Zveřejňování informací zakázal soud

Zatímco vyšetřování pokračuje, k médiím a veřejnosti se aktuální informace dostávají obtížně, protože soud dočasně zakázal zveřejňování jakýchkoli fotografií nebo videozáznamů, které zachytily kamery policistů při prohlídce rezidence. Utajeny zůstávají také pitevní zprávy a podrobnosti z vyšetřování. Zákaz se bude před soudem znovu projednávat na konci března.

Právní kroky podnikli pozůstalí s vysvětlením, že fotografie a záznamy jsou „hrozné povahy“ a s odkazem na právo rodiny truchlit soukromě. Připomínají také, že Hackman a Arakawaová si sami své soukromí střežili. Nahlížení do záznamů, byť citlivých, by soud mohl povolit v případě, že by hantavirové onemocnění, uváděné jako příčina smrti Betsy Arakawaové, mohlo ohrožovat veřejné zdraví.

Novináři před vchodem do uzavřené rezidence v Santa Fe, kde žili Gene Hackman a Betsy Arakawaová
Zdroj: Reuters/Andrew Hay

Kdo zdědí miliony

Vedle nejasností kolem smrti manželů se také řeší, kdo vlastně bude jejich dědicem. Gene Hackman majetek ve výši osmdesáti milionů dolarů odkázal v závěti výhradně své ženě. Právníci připouští, že pokud Arakawaová zemřela dříve než herec, jak nasvědčuje vyšetřování, milionové jmění by mohlo připadnout jeho dětem z prvního manželství, přestože nebyly v závěti uvedeny.

Hackman měl tři děti – syna Christophera a dcery Leslie a Elizabeth – s Faye Malteseovou, s níž se rozvedl v polovině osmdesátých let. Pokud by o dědictví stály, musely by závěť svého otce zpochybnit. Arakawaová svůj majetek odkázala Hackmanovi s dodatkem, že pokud zemřou méně než devadesát dní po sobě, peníze připadnou svěřeneckému fondu a budou věnovány na charitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 10 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...