Šmírovat divadlo je o Zlomvaz

Praha - Divadelní festival Zlomvaz 2011 představí to nejlepší z tvorby studentů vysokých uměleckých škol České a Slovenské republiky od 18. do 21. května. Přinese více než 20 divadelních představení, která se odehrají ve Studiu Ypsilon a divadle DISK. Festival otevře velkolepé Slavnostní zahájení s koncerty Dana Bárty & Robert Balzar Tria a skupiny Photolab v Divadle Archa. Programová nabídka festivalu zahrnuje i unikátní taneční projekt, kabaretní večer, tematickou výstavu a bohatý hudební program.

V porotě zasedne herečka Aňa Geislerová, herečka Petra Špalková, režisérka Natália Deáková, producent Jaroslav Slávik a divadelní kritik Vladimír Just. „Pro mne je trošku legrační, že nemám ani divadelní školu, ani v divadle nevystupuji a budu v porotě. Říkám tomu, že jsem tam za ženu z lidu. Na druhou stranu člověk představení neposuzuje jen divadelním okem, ale dívá se jako normální divák a zaznamenává, co na něj působí a co ne. Já se na porotcování moc těším, protože jsem milovník divadla a překvapuje mě, jaké typy herců se nyní objevují. Dnešní generace herců je úplně jiná, oni jsou svobodnější, spontánnější, odvážnější anebo se mi to jenom zdá, protože do divadla moc nechodím,“ prozradila v rozhovoru v pořadu Kulturama Aňa Geislerová.

Ústředním motivem 18. ročníku festivalu se stalo téma voyeurismu. „Na vybraném tématu nás láká především opomíjený metaforický pohled na diváka jako voyeura. Každý člověk sedící ve tmě v hledišti se najednou stává divadelním voyeurem – pozoruje, očekává, těší se, má obavy, přemýšlí, představuje si, dělá závěry, má touhy…,“ vysvětluje autorka konceptu Michaela Hubálková.

Aňa Geislerová o divadelním festivalu Zlomvaz (zdroj: ČT24)

„Hlavní linii festivalu, již tradičně tvoří soutěžní přehlídka nejlepších absolventských inscenací divadelních fakult čtyř vysokých uměleckých škol České a Slovenské republiky – AMU, JAMU, VŠMU a AU. Novinkou letošního ročníku je udělování dvou Cen Reflexu, a to v kategoriích Nejlepší herec a Nejlepší herečka,“ informovala členka dramaturgické rady festivalu Eva Krenčíková. Významnou součástí festivalu bude i slavnostní zahájení a doprovodný hudební program. „Oficiálně festival zahájí alegorický divadelní průvod, který ve středu 18. května vyrazí v 17.30 z DAMU a poputuje pražským Starým Městem do Divadla Archa, kde bude na návštěvníky od 18.30 čekat velkolepé slavnostní zahájení,“ nastiňuje Hanuš Jordan, organizátor doprovodného programu.

„Pro letošní ročník festivalu vznikl ve spolupráci DAMU, JAMU, VŠMU a skupiny VerTeDance i tematický taneční site-specific projekt s názvem Voyeur, který bude možné zhlédnout 20. a 21. května v prostorách DAMU,“ doplňuje tanečnice a produkční projektu Anna Dynková.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v rezervačním systému divadla DISK a Divadla Archa a v průběhu festivalu i v informačním centru v divadle DISK.

První ročník festivalu se konal již v roce 1994. Z malé přehlídky divadel se postupně stal etablovaným divadelním festivalem, který během čtyř dnů poskytne širokou nabídku kulturních projektů různých uměleckých žánrů. Mimo hlavní program divadelní soutěže je součástí festivalu také doprovodný program plný večerních koncertů, workshopů či seminářů. Stejně jako každý rok festival organizují studenti druhého ročníku katedry produkce DAMU.

  • Zlomvaz 2011 / z natáčení znělky zdroj: DAMU http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2555/255487.jpg
  • Zlomvaz 2011 / z natáčení znělky zdroj: DAMU http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2555/255485.jpg