Slovinský režisér Rok Rappl bude šéfem opery ND

Praha - Slovinský režisér a scénograf Rok Rappl, uměleckým jménem Rocc, bude od 1. ledna příštího roku šéfem opery Národního divadla. Po jednání s radou české první scény to oznámil její ředitel Ondřej Černý. Současný šéf opery Národního divadla Jiří Heřman zůstane v uměleckém vedení i po tomto datu až do konce sezony 2011/2012. Bude tak podle Černého garantováno její dokončení podle dramaturgického plánu, který připravil.

„Předložil jsem radě tento svůj návrh a její členové se s ním ztotožnili. Nového šéfa hodlám jmenovat do konce února,“ uvedl Černý.

Rocc je od 1. ledna 2010 šéfem uměleckého souboru Janáčkovy opery brněnského Národního divadla. Na JAMU v Brně vystudoval operní režii, postgraduálně scénografii v Curychu a v Offenbachu nad Mohanem. V sezoně 2007/2008 působil jako dramaturg opery Slovinského národního divadla v Mariboru, pak byl zástupcem uměleckého šéfa Janáčkovy opery. Loni hostoval jako režisér v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Jiří Heřman se na konci ledna dohodl s ředitelem Černým na ukončení svého působení ve funkci v souvislosti s očekávaným spojením opery Národního divadla a Státní opery Praha. Není totiž přesvědčen o tom, že lze reorganizaci udělat v krátkém čase, aniž se to projeví na umělecké úrovni.

Ministerstvo kultury zveřejnilo začátkem týdne seznam členů týmu, který projedná budoucnost Státní opery Praha (SOP) a Národního divadla. Pět zástupců ministerstva doplní jako experti teatrolog Josef Herman, personální ředitelka firmy Reader's Digest Anne-Marie Nedoma, ředitel agentury Dilia Jiří Srstka a dirigent Leoš Svárovský. Úkolem expertů bude podle Srstky poradenství. Nejsou členy komise a budou odpovídat na otázky jako odborníci, odpovědnost má ministerstvo.

To vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery je prý k tomuto účelu předurčena. Momentálně má baletní a operní soubor nejen SOP, ale i Národní divadlo. Cílem reformy má být úspornější provoz a zkvalitnění produkce, nikoliv zrušení provozů.

V čele komise je náměstek ministra kultury Radek Zdráhal, podle něhož by měla být během šesti týdnů dokončena právní analýza možných řešení, v horizontu dvou měsíců mají být známy výstupy z diskusí týmu a bude dokončeno posouzení technického stavu budovy SOP. Podle Zdráhala neodpovídá normám vzduchotechnika, jevištní technologie i točna. Rekonstrukce by mohla začít začátkem roku 2012.

Vydáno pod