Rodina a přátelé se rozloučili s Amy Winehouseovou

Londýn – Na hřbitově v londýnské čtvrti Edgwarebury se dnes členové rodiny a přátelé naposledy rozloučili se zpěvačkou Amy Winehouseovou, která byla v sobotu nalezena mrtvá ve svém bytě. Tradiční židovský smuteční obřad uzavřel její otec Mitch slovy „Dobrou noc, můj anděli, spi dobře. Maminka a tatínek tě mají pořád stejně rádi,“ napsala agentura Reuters. Příčina úmrtí sedmadvacetileté zpěvačky zatím nebyla stanovena, pitva ji neodhalila. Budou nutné další toxikologické testy, které mohou trvat dva až čtyři týdny.

Mezi těmi, kdo se přišli naposledy rozloučit s britskou zpěvačkou, byli mimo jiné producent Mark Ronson a blízká přítelkyně Winehouseové Kelly Osbourneová s vlasy vysoko vyčesanými, jak popisuje agentura AP. Fotografové a fanoušci byli drženi před hřbitovem. Mitch Winehouse při obřadu řekl, že Amy byla v posledních měsících šťastnější než předtím celá léta a těšila se na budoucnost s Travissem. Po obřadu bylo tělo zesnulé zpopelněno.

Zpěvaččin dům v pondělí navštívili její otec, matka a bratr a poděkovali všem fanouškům za květiny a vzkazy. Otec prohlásil, že Amy věnovala celý život své rodině, přátelům a fanouškům.

Winehouseová v posledních letech bojovala se závislostí na drogách a alkoholu. Zpěvaččin partner během posledních dvou let, filmový režisér Reg Traviss, v rozhovoru pro dnešní list The Sun popřel, že zemřela v drogovém opojení.

Zpěvačka vydala za svého života pouze dvě alba. S druhým Back to Black vyhrála v roce 2008 pět cen Grammy. Winehouseová často plnila titulní stránky novin kvůli užívání drog a alkoholu, poruchám příjmu potravy, nezdařilým vztahům a neúspěšným výkonům, konstatuje AP.

Po její náhlé smrti se její nahrávky vrátily do hudebních žebříčků a fanoušci i pěvečtí kolegové jí vzdávají hold. George Michael ji označil za nejsoulovější vokalistku Británie, kterou kdy viděl. Úspěšná soulová zpěvačka Adele prohlásila, že Winehouseová vydláždila cestu podobným umělcům, jako je ona, citovala ji agentura AP.

Smuteční místo Amy Winehouseové
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na hlavě státu záleží, říká Kosatík v souvislosti s knihou o Benešovi

Edvard Beneš se zasloužil o stát, zasloužil se taky o českou povahu? Takovou otázku si v nové knize O tom Benešovi klade spisovatel a historik Pavel Kosatík. Přináší v ní kritický pohled na druhého československého prezidenta. „Nejde o to ukázat viníka, ale také o propojení s národem. Nebýt toho zásadního propojení, tak by nevykonal to, co vykonal,“ vysvětlil Kosatík v Interview ČT24, kde se ho ptala Tereza Willoughby.
18. 5. 2026

Eurovizi poprvé vyhrálo Bulharsko s písní Bangaranga zpěvačky Dary

Ve Vídni se rozhodlo o vítězce mezinárodní písňové soutěže Eurovize za rok 2026 – stala se jí bulharská zpěvačka Dara, která uspěla s písní Bangaranga. Na druhém místě skončil Izrael, třetí bylo Rumunsko. Český zástupce Daniel Žižka se se skladbou Crossroads umístil na šestnáctém místě.
16. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Na Zemi ráj neexistuje, jsme tak prohnilí, říká držitel Nobelovy ceny

Ve svých románech se zabývá tématy domova, vykořenění či kolonialismu. Držitel Nobelovy ceny za literaturu Abdulrazak Gurnah navštívil pražský veletrh Svět knihy. Nejprestižnější ocenění v oboru získal v roce 2021 jako teprve druhý laureát ze subsaharské Afriky. Je autorem knihy Ráj a v rozhovoru pro ČT24 říká, že na Zemi ráj neexistuje. Rozhovor s ním vedl Tadeáš Hlavinka.
16. 5. 2026

VideoRezignace na debatu o válce brzdí ruskou občanskou společnost, říká rusista

Souostroví Rusko ve válce proti Ukrajině je název nové knihy rusisty z Curyšské univerzity Tomáše Glance, jednoho z účastníků mezinárodního veletrhu Svět knihy. Tímto literárním počinem Glanc navazuje na předchozí publikaci Souostroví Rusko: ikony postsovětské kultury. Souvislost názvů podle něj přitom není náhodná. „To předchozí souostroví vznikalo před patnácti lety, za tu dobu se Rusko proměnilo velmi radikálně,“ řekl autor v pořadu 90' ČT24. Pojmem souostroví Glanc odkazuje na pojetí ruské identity, která není jednotná. Autor se v knize zabývá také tématem ruské umělecké scény v době války proti Ukrajině. „Kulturní pole se z velké části odvíjí tak, jako by se neválčilo,“ podotýká. „Myslím, že největší problém i pro vývoj občanské společnosti v Rusku je právě rezignace na rozhovor o válce,“ dodal Glanc. Pořad moderovali Nikola Reindlová a Jiří Václavek.
16. 5. 2026
Načítání...