Recenze: Zvěrosnubnost

Zvěrosnubnost není sice špatný název, zní lehce zoofilně, ale já bych se klonil k názvu jinému: Souhrnná zpráva o sdílené vášni a workoholismu. Protože si na místě znovu uvědomíme to, co jsme tak trochu věděli a tak trochu tušili, ale neměli jsme představu - že stav může být tak vážný! Ano, životní i tvůrčí partneři Michal Cihlář a Veronika Richterová jsou opravdu workoholici. A to ne ledajací. To, co se vešlo do rozeklaných a komplikovaných prostor Domu umění v Opavě, dokládá patologické zaujetí tématem a neuvěřitelnou pracovitost.

Stovky linoritů, plastových sekvencí, papírových modelů, sbírkových předmětů, svařovaných a nastavovaných plechových „zvířat“, dalších technologií a nápadů, většina v drobných až mikroskopických formátech, vás přinutí setrvat na výstavě řadu hodin. To proto, abyste vychutnali nádherný až anekdotický humor této tvůrčí dvojice, humor laskavý i ironický. Abyste vychutnali nadsázku, ocenili dokonalé řemeslo, přístup autorů. Abyste se ponořili do hravosti obou autorů.

O Michalu Cihlářovi jsme to už dvacet let věděli, ale Veronika Richterová svými PET plastikami (doslova!) a novými plechovými artefakty mílovými kroky Michala doběhla a spolu teď udivují vyjevené publikum. Napadne nás, ale ve zcela jiných souvislostech, jistá podobnost s realizacemi Věry Janouškové (k sympatii k této autorce a k jejímu dílu se Richterová veřejně hlásí). Ta podobnost je ovšem jen formální a jen u některých děl – startovní čáry a realizovaná díla jsou odlišná, jak nejvíce to jde.

Vysledovatelná je až mnohostranná šíře záběru zobrazované přírody nepřírody, tam vidíme možná partnerův zásadní vliv. No a PET lahve, to je vynález, který Veronika zpracovává nad samou hranicí brilance a ekvilibristiky. Protože to, jak umělou hmotu pojímá, jak ji tvaruje, stříhá, kroutí, svařuje či co, to opravdu chce přístup na hranici geniality.

Michal Cihlář se pohybuje v oblastech, které již častokrát zmapoval. Pouze se posouvá dále formátově i určitou tvrdostí přístupu. Protože jde ale o soubor vznikající minimálně dvě desítky let, dá se jen konstatovat – ano, díváme se na práce velmistra linoritu. Obohacuje nabízený sortiment o některé prvky, které ne každý vídá – modely, objekty z papírových cupanin a podobně. Tím, co všechno je na výstavě k vidění, dokládá současně i zcela originální vývojový záběr. Můžeme sledovat nepřímo i onu hořkou zookauzu, časté práce pro tištěná média, části jeho rozsáhlých sbírkových souborů, ilustrace, známky, koláže, plakáty, tapety… Samozřejmé je u Cihláře přímo nabití sdělením, úhlem pohledu, nápadem, humorem, komentářem…, vždy však hloubkou a kvalitou sdělení, novými souvislostmi.

Zajeďte si do Opavy. Uvidíte jednu z mála výstav sezony. Osvěžíte se, zamyslíte, zasmějete. Mne jen napadá, kam v tom malém domku  v Buštěhradu Michal a Veronika ty stovky exponátů dávají. Že by měli někde poblíž nějaký skladový hangár?

Dům umění Opava - do 2. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mňau, hlásí se kapela Dunaj s Janou Vébrovou ke svým kořenům

Kapela Dunaj vydala nové album. Nazvala ho Mňau. Trio muzikantů si na nahrávku přizvalo zpěvačku Janu Vébrovou.
včera v 11:39

Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Prezident Spojených států Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil clo ve výši sto procent na všechny filmy vyrobené v zahraničí. Filmový průmysl v USA včetně Hollywoodu je podle Trumpa „ničen“, a to záměrně cizími státy, takže jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Podle listu Variety Trump svým oznámením „šokoval“ Hollywood.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Český trh pocítí cla na film, nebudou ale likvidační, říká šéf producentské asociace

Uvalení stoprocentních cel na všechny filmy vyrobené mimo USA, které avizoval americký prezident Donald Trump, by na české producenty určitě mělo dopad, ale ne likvidační. Řekl to předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Odhadl, že americké zakázky tvoří asi polovinu ze všech zahraničních v tuzemsku. Ministerstvo kultury bude analyzovat, jak by českou audiovizi případná americká cla ovlivnila.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Agathu Christie oživila AI, ale zločin to není

Jako by vás učila ona sama, tvrdí britská platforma BBC Maestro o kurzu psaní detektivek, který vede Agatha Christie – stvořená umělou inteligencí. Virtuální dvojnice nejslavnější a nejprodávanější autorky detektivních příběhů vznikla se svolením jejích dědiců. A mohla by sloužit jako příklad etického používání AI.
5. 5. 2025
Načítání...