Recenze: Zvěrosnubnost

Zvěrosnubnost není sice špatný název, zní lehce zoofilně, ale já bych se klonil k názvu jinému: Souhrnná zpráva o sdílené vášni a workoholismu. Protože si na místě znovu uvědomíme to, co jsme tak trochu věděli a tak trochu tušili, ale neměli jsme představu - že stav může být tak vážný! Ano, životní i tvůrčí partneři Michal Cihlář a Veronika Richterová jsou opravdu workoholici. A to ne ledajací. To, co se vešlo do rozeklaných a komplikovaných prostor Domu umění v Opavě, dokládá patologické zaujetí tématem a neuvěřitelnou pracovitost.

Stovky linoritů, plastových sekvencí, papírových modelů, sbírkových předmětů, svařovaných a nastavovaných plechových „zvířat“, dalších technologií a nápadů, většina v drobných až mikroskopických formátech, vás přinutí setrvat na výstavě řadu hodin. To proto, abyste vychutnali nádherný až anekdotický humor této tvůrčí dvojice, humor laskavý i ironický. Abyste vychutnali nadsázku, ocenili dokonalé řemeslo, přístup autorů. Abyste se ponořili do hravosti obou autorů.

O Michalu Cihlářovi jsme to už dvacet let věděli, ale Veronika Richterová svými PET plastikami (doslova!) a novými plechovými artefakty mílovými kroky Michala doběhla a spolu teď udivují vyjevené publikum. Napadne nás, ale ve zcela jiných souvislostech, jistá podobnost s realizacemi Věry Janouškové (k sympatii k této autorce a k jejímu dílu se Richterová veřejně hlásí). Ta podobnost je ovšem jen formální a jen u některých děl – startovní čáry a realizovaná díla jsou odlišná, jak nejvíce to jde.

Vysledovatelná je až mnohostranná šíře záběru zobrazované přírody nepřírody, tam vidíme možná partnerův zásadní vliv. No a PET lahve, to je vynález, který Veronika zpracovává nad samou hranicí brilance a ekvilibristiky. Protože to, jak umělou hmotu pojímá, jak ji tvaruje, stříhá, kroutí, svařuje či co, to opravdu chce přístup na hranici geniality.

Michal Cihlář se pohybuje v oblastech, které již častokrát zmapoval. Pouze se posouvá dále formátově i určitou tvrdostí přístupu. Protože jde ale o soubor vznikající minimálně dvě desítky let, dá se jen konstatovat – ano, díváme se na práce velmistra linoritu. Obohacuje nabízený sortiment o některé prvky, které ne každý vídá – modely, objekty z papírových cupanin a podobně. Tím, co všechno je na výstavě k vidění, dokládá současně i zcela originální vývojový záběr. Můžeme sledovat nepřímo i onu hořkou zookauzu, časté práce pro tištěná média, části jeho rozsáhlých sbírkových souborů, ilustrace, známky, koláže, plakáty, tapety… Samozřejmé je u Cihláře přímo nabití sdělením, úhlem pohledu, nápadem, humorem, komentářem…, vždy však hloubkou a kvalitou sdělení, novými souvislostmi.

Zajeďte si do Opavy. Uvidíte jednu z mála výstav sezony. Osvěžíte se, zamyslíte, zasmějete. Mne jen napadá, kam v tom malém domku  v Buštěhradu Michal a Veronika ty stovky exponátů dávají. Že by měli někde poblíž nějaký skladový hangár?

Dům umění Opava - do 2. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
před 14 hhodinami

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025

Zlatá stuha ocenila knihy pro děti a mládež, dvakrát Hlas lesa

Z více než dvou set čtyřiceti titulů, přihlášených nakladateli, vybraly v úterý poroty vítěze cen Zlatá stuha. Ty vyzdvihují nejlepší knihy pro děti a mládež vydané v uplynulém roce. Hned dvě ocenění – jak v literární, tak výtvarné části – získalo surrealistické vyprávění Hlas lesa od Silvie Šeborové a s ilustracemi Veroniky Holcové. Zlatá stuha za významný přínos literatuře pro děti a mládež náleží překladatelce Veronice Volhejnové. Vyhlašovatelem Zlaté stuhy je Česká sekce IBBY (Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu).
21. 5. 2025
Načítání...