Recenze: John Zorn se neváže ničím bezvýznamným

Newyorskému saxofonistovi a skladateli Johnu Zornovi se ve čtvrtek podařilo s pětihodinovým Maratonem bagatel, které postupně přehrálo sedmatřicet hudebníků, zaplnit pražské Forum Karlín. Koncertní večer připomněl, že je umělcem, jakých dnes mnoho není.

A možná je dokonce jediný, protože jak se mohlo natěšené pražské publikum přesvědčit, Zornův kompoziční, ale i hráčský záběr je neuvěřitelně široký, až by se chtělo říct, že zabírá celých tři sta šedesát stupňů hudebního spektra.

Zorn – a opět lze odkázat na pražský koncert – se zcela samozřejmě a jistě pohybuje jak v moderním jazzu všech podob, tak v soudobé vážné či komorní hudbě, v brutálním hardcoru i odkazu židovské hudby, hudbě zcela improvizované i hrané z not, filmové i world music a tak bychom mohli pokračovat. Jediné bychom u něj, v jeho neuvěřitelně početné diskografii, nenašli: hudbu špatnou. Vedle toho je také vášnivým a velice sečtělým a vybíravým čtenářem, znalcem mystiky, alchymie a filozofie.

Zorn své bagately složil během dvou měsíců v roce 2015 a postupně došel k tomu, že je na koncertě nehraje on sám – tedy s výjimkou úvodní sekvence –, ale nechal je interpretovat skutečně pestré skladbě hudebníků. Někteří vystupovali sólové, jiní naopak v duu, triu či kvartetu, celkem bylo těchto vstupů čtrnáct. A stejně tak bylo při koncertě k slyšení několik různých žánrů a hráčských přístupů.

Jak, proboha, vydržím pět hodin?

Zároveň měl celý maraton promyšlenou dramaturgii, kdy relativně klidné pojetí sólového klavíru střídalo neuvěřitelně intenzivní rockové trio, dvě akustické kytary přišly po současném jazzu, po duu klavíru s houslemi následovaly zvukové experimenty elektrických kytar… I díky tomu nedošlo k tomu, čeho se možná někteří posluchači předem obávali: jak, proboha, vydržím pět hodin poslouchat muziku, která rozhodně není do skoku?

Bagatela je dle definice „drobná, krátká skladbička, nejčastěji komponovaná pro klavír, převážně příležitostného charakteru; odpovídá to základnímu významu tohoto původně italského slova, tedy maličkost, bezvýznamná věc“.

V případě Zornových bagatel však o nějaké bezvýznamnosti či příležitostnosti nelze mluvit, ostatně jak již bylo naznačeno, unesly bez nějaké újmy přepisy do skutečně velice rozdílných podob – čímž se jaksi mimoděk prokázaly jejich kompoziční kvality. Za celých pět hodin ani jednou nevznikl pocit, že by se nějaký hudební motiv či nápad opakoval, možná i díky tomu, že jednotlivé vstupy se délkou pohybovaly od patnácti do třiceti minut.

Nic není nemožné

Zorn má na newyorské hudební scéně mimořádné renomé, díky tomu může spolupracovat s těmi skutečně nejlepšími muzikanty a z těch si také vybíral pro svůj „bagatelový“ projekt – slyšeli jsme tak například hráče na klávesy Johna Medeskiho či kytaristu Marca Ribota, který hrával jak s Tomem Waitsem, tak Robertem Plantem nebo Chuckem Berrym; „nejnepředvídatelnější improvizátorku v New Yorku“, kytaristku Mary Halvorsonovou nebo Ikue Moriovou tvořící s elektronikou a další, stejně výtečné hudebníky. Již to samo o sobě bylo velkým plusem tohoto vynikajícího maratonu.

K tomu ovšem připočtěme naprosto profesionální výkony, a to v situaci, kdy to Zorn svým interpretům ani trochu neulehčuje. Jeho skladby jsou vždy hráčsky mimořádně náročné, všichni hudebníci ale hráli s naprostou lehkostí. A připočtěme také především možnost nahlédnout zblízka do hudebního světa Johna Zorna, světa, v němž nic není nemožné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 1 hhodinou

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 7 hhodinami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
před 21 hhodinami

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025
Načítání...