Recenze: Bezdomovectví jako spása i zkáza

O migrační krizi se námětově opírá velmi zdařilá próza Exit West. Jejím autorem je Mohsin Hamid. S touto novelou se autor podruhé probojoval do užších nominací Man Bookerovy ceny.

V Pákistánu narozený (*1971), v Británii žijící Mohsin Hamid na sebe poprvé významně upozornil v roce 2007 knihou The Reluctant Fundamentalist. Tento román, nominovaný na prestižní Man Bookerovu cenu a také zfilmovaný, zůstává do češtiny nepřeložený. Tuzemští čtenáři se však s Hamidem mohli seznámit díky titulu Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii, který před čtyřmi lety v edici Světová knihovna publikovalo nakladatelství Odeon. Tam také, v překladu Markéty Musilové, nyní vyšla nejnovější Hamidova kniha Exit West.

V nespecifikovaném muslimském městě (údajně se jedná o autorův rodný Láhaur) mladý Saíd potká Nadju. Jejich zprvu nezávazný vztah musí od počátku překonávat překážky. Nejprve ty, které jim staví do cesty puritánské prostředí, následně rozkol, jenž ve městě klíčí mezi vládnoucí garniturou a ozbrojenými povstalci: ulice se promění v takřka válečnou zónu a znásilnění a bezdůvodné vraždy jsou na denním pořádku.

Mladí milenci se rozhodnou vsadit vše na jednu kartu. Proslýchá se totiž, že z města je možné uprchnout prostřednictvím magických dveří, jež jsou branou do nevyzpytatelné globální sítě. Když těmi dveřmi člověk projde, může se ocitnout v Londýně, v Řecku nebo třeba v San Franciscu.

Saíd svěří významnou část svých peněz převaděči a s notnou dávkou štěstí se jemu a Nadje podaří uprchnout. Díky tomu si dvojice patrně zachrání život, vyhráno však mladí uprchlíci zdaleka nemají. Kamkoliv přijdou, musejí překonávat jazykové a kulturní bariéry. A byť se jim pokaždé podaří zajistit si základní prostředky pro přežití, místo, které by mohli nazvat domovem, najdou v uprchlických táborech stěží.
Celou recenzi si přečtěte na webu ArtZóna, kulturním speciálu České televize

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...