Recenze: Alice Mertonová je na Mint příjemně nekomplikovaná

Pokud jste v roce 2018 nežili pod kamenem, tak vás hit zpěvačky Alice Mertonové No Roots nemohl minout. Překvapivě jednoduchá skladba, která stála na hravé melodii a osobitém frázování, se konečně dočkala dalších deseti sourozenců. Hrdá matka všechny seskupila do studia a vydala album stejně svěží jako jeho název – Mint.

Na festivalu Colours of Ostrava čekaly na pětadvacetiletého nováčka pod pódiem tisíce lidí, o dva měsíce později vyprodala Alice Mertonová koncert v Praze – to všechno ještě předtím, než se mohla pochlubit oficiální studiovou nahrávkou. Svým debutem tato německo-kanadská světoběžnice dokazuje, že směle pokračuje v krasojízdě a zastihli jsme ji teprve na začátku.

Rukopis zakladatelky labelu Paper Plane Records se dá charakterizovat jednoduše jako „svěží pop“. Dokáže najít balanc mezi tuctovkou a líbivou melodií, nápaditým textem a klišé. Alicin výrok o tom, že hudba nás má především těšit, zcela odráží její přístup k tvorbě i k životu – nestresovat se, být teď a tady a jít do všeho naplno.

Život modrooké holky v martenskách bezpochyby ovlivnilo cestování. S rodiči se dvanáctkrát stěhovala, žila ve čtyřech různých zemích a ani v jednom místě pořádně nezakotvila. Tato zkušenost ji ostatně přivedla k napsání zmíněné pecky No Roots. Pocit vykořeněnosti shrnula i ve skladbě Homesick, kde vzpomíná na to, jak všude byla za „tu novou holku“ a jak se snažila zapadnout mezi ostatní, i když jí komunikace dělala problémy. A tak místo mluvení radši začala psát písničky.

Funny Business, Lash Out i Why So Serious jsou všechno kousky, které magazín Rolling Stone nejspíš nevyhodnotí jako přelomové. Na koncertech ale budou fungovat na výbornou a o to se debut snaží především. Mertonová si potrpí na výrazné basové i klávesové linky a jednoduché beaty. Slova přímo „odsekává“, čímž textům dodává na naléhavosti, a díky tomu si vybudovala i jedinečný projev.

Lze vůbec nesympatizovat s někým, kdo v hudebním klipu snídá s nahatým tlouštíkem a tančí s nafukovacími dinosaury? V podání Alice Mertonové je hudba o zábavě a prožitku. Občas to zkrátka stačí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 16 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...