Rakev nemá kapsy. Lakomci v Divadle Mír je to ale jedno

3 minuty
Divadlo Mír uvádí Lakomce
Zdroj: ČT24

Má všechno, co potřebuje, ale chce ještě víc. Na ostravské jeviště se vrací chamtivý Harpagon. Slavnou Molièrovu komedii uvádí ostravské Divadlo Mír v hlavní roli s Vladimírem Polákem.

Komediální příběh o chamtivosti a lásce v různých podobách napsal Molière před více než tři sta lety. Dnes patří k nejslavnějším kusům tohoto francouzského dramatika, po premiéře ale Lakomec propadl a musel být stažen z repertoáru.

V roli Harpagona se od té doby vystřídala spousta herců, včetně samotného Molièra, který divadelní hry nejen psal, ale i v nich hrál. V Ostravě se v hrabivého lichváře proměnil například Norbert Lichý nebo hned dvakrát Milan Šulc. Nejnověji je kvůli penězům schopen čehokoliv dvaačtyřicetiletý Vladimír Polák.

Režie se ujal Pavel Šimák. „Šli jsme opačnou cestou než dnešní aktualizace,“ podotýká k inscenaci. „Pohybujeme se na klasické scéně a máme klasické kostýmy, herectví už je ale trošku divočejší, až bych řekl crazy. “

Lakomec (Divadlo Mír)
Zdroj: Divadlo Mír/Jan Lipovský

Bez zásahů zůstává i příběh. Harpagon, který chorobně miluje peníze, zosnuje nucené sňatky pro své děti a málem přijde o všechny úspory. Ale nezmoudří, stále zůstane lakotný. „Použiju slova svého kamaráda Aleše Buksy, který se věnuje charitě s mottem, že rakev nemá kapsy. Na to spousta lidí zapomíná. Mají pocit, že si do rakve narvou zlaté cihly – ale stejně jim to bude k ničemu,“ shrnul poučení z Molièrova příběhu Polák.

Lakomec nehamouní jen v Ostravě. Kromě Divadla Mír by pro zisk zaprodal všechno i Bolek Polívka na jevišti Městského divadla Brno a Filip Richtermoc v Klicperově divadle v Hradci Králové.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...