Přešel na Západ, nyní o tom vydává knihu. Autor popisuje svou cestu přes most špionů

3 minuty
Události: Most špionů
Zdroj: ČT24

Glinický most mezi Berlínem a Postupimí během studené války sloužil k výměně osob mezi Východem a Západem. Režiséra Stevena Spielberga inspiroval ke snímku Most špionů, pod stejným názvem nyní vydává knihu i Jaroslav Javorský, který je jedním z aktérů výměny z roku 1986. Své paměti opatřil podtitulem Má cesta z pekla ke svobodě.

Javorský přešel most z Postupimi do Wannsee v roce 1986. Příslušníci StB mu v obchodním domě Kotva krátce před výměnou koupili klobouk. Nechtěli totiž ukázat, v jakém stavu své vězně posílají na Západ. „Můj klobouk svobody. Už je mi malý, protože jsme tehdy byli dohola ostříhaní,“ popsal pokrývku hlavy autor knihy.

Javorský měl tehdy za sebou přes osm let vězení, klobouk si ale nenasadil. Jeho příběh začal koncem šedesátých let, kdy spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou. Tvrdí, že ji zaujal jako syn světoznámého tenisty Jiřího Javorského, který trénoval v západoněmeckém Heilbronnu.

„Měli v úmyslu mě poslat do Německa k rodičům. Stydím se, že jsem to jako dvacetiletý rozhodl tak, jak jsem to rozhodl. Pro mě to bylo buď Sabinov, a nebo, že bych se z toho svazku mohl časem dostat ven,“ vysvětlil Javorský.

Javorský byl uvězněn za vyzvědačství

„Podařilo se mu z toho nějakým způsobem vyvléci. Já na tom vidím jako pozitivní, že o tom opravdu otevřeně hovoří,“ okomentoval příběh autora knihy historik z pražského Vojenského historického ústavu Prokop Tomek.

Javorský ve své knize otevřeně popisuje mimo jiné také to, jak se pokusil dostat na Západ svou někdejší partnerku a její dceru. Plán ale ztroskotal, Javorský skončil ve věznici Valdice za vyzvědačství. „To byl velice zneužívaný paragraf, byly tam hodně vysoké tresty,“ doplnil Tomek.

Javorského rodina na Západě posléze burcovala lidskoprávní organizace, případ vzbudil zájem i tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana a jeho manželky. Leták za Javorského propuštění koloval také na olympijských hrách v americkém Los Angeles.

Když Javorský most z Postupimi do Wannsee přešel, pokračoval na západ také například sovětský disident Natan Šaranský. Na východ šli, vedle dalších, Čechoslováci Karel Köcher s manželkou Hanou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 24 mminutami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 13 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 20 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...