Polsko ztratilo významného dramatika - zemřel Slawomir Mrožek

Varšava – Zemřel polský dramatik, spisovatel a kreslíř Slawomir Mrožek. Autor, který svého času odsoudil okupaci Československa sovětskou armádou, odešel ve věku osmdesáti tří let. O smutné zprávě informovalo francouzské a polské vydavatelství, u nichž Mrožek publikoval svá díla.

Mrožek trávil poslední léta svého života na jihu Francie v Nice, kam se usídlil po roce 2008. Představitel východoevropského absurdního dramatu začínal jako spisovatel satirické prózy, aby ve finále zakotvil i v divadelním světě. 

V mládí sice psal oslavné ódy na Stalina, avšak po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se začal politicky angažovat. V pařížské emigraci tehdy napsal několikasvazkové prohlášení odsuzující agresi proti československému národu. Jeho díla byla následně v zemích komunistického bloku zakázána. 

V roce 1963 se z rodného Polska odstěhoval do Itálie, odtud v roce 1967 do Francie. V roce 1990 se usadil v Mexiku a v roce 1996 se vrátil do Krakowa. Poté zamířil zpět do Francie. 

Mrožkova díla jsou poměrně známá i v České republice. Česká a moravská divadla nastudovala například jeho hry Šťastná událost, Kouzelná noc nebo Letní den.