Podzimní knižní veletrh je domovem i pro Klause

Havlíčkův Brod – Milovníci literatury by se 22. a 23. října měli vydat do Havlíčkova Brodu, kde se v těchto dnech koná Podzimní knižní veletrh, hlavním tématem dvacátého ročníku je domov. Nejstarší a po pražském Světu knihy druhý největší český knižní veletrh představí letos 160 nakladatelů. Navíc se čtenáři mohou při autorských čteních, besedách a autogramiádách setkat s řadou osobností českého (nejen) literárního světa, které letos poprvé budou své knihy samy prodávat. Do Havlíčkova Brodu zavítal i prezident Václav Klaus, dnes odpoledne podepisoval knihu Zápisky z cest.

Slavnostní večer prvního dne veletrhu je spojen s vyhlášením nejkrásnějších knih veletrhu. O ceny kraje Vysočina, města Havlíčkova Brodu a Tiskáren Havlíčkův Brod se uchází 57 knih od 25 nakladatelů.

Novinkou letošního ročníku je autorský prodej – na stánku Českého centra PEN klubu budou spisovatelé sami prodávat knihy své a svých kolegů. Autorský prodej zahájil v pátek 22. října ve 12 hodin předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček a v sobotu 23. října ho v 16 hodin uzavře Ludvík Vaculík. Prodávat bude celkem 26 autorů, každý z nich věnuje do prodeje 5 svých knížek. Výtěžek z autorského prodeje připadne Výboru pro vězněné spisovatele (Writers in Prison Committee) Mezinárodního PEN klubu, který hájí pronásledované spisovatele v totalitních zemích. 

Nahrávám video

Kromě Dědečka a Vaculíka se návštěvníci mohou potkat s řadou dalších autorů, například Petrou Hůlovou, jejíž prvotina Paměť mojí babičce byla v USA dnes oceněna Národní cenou za překlad, Jáchymem Topolem, Ivanem Klímou, Michalem Vieweghem nebo Arnoštem Goldflamem. Blízko k literatuře mají i bývalý ředitel Botanické zahrady Praha Václav Větvička, ekonom Tomáš Sedláček, sexuolog Radim Uzel, podnikatel Tomio Okamura nebo překladatel Martin Hilský.

Mezi hosty bude i spisovatelka Tereza Boučková, jejíž povídka Setkání po letech byla součástí úkolů pro účastníky letošní literární soutěže. Ti měli Boučkové text dokončit – povídku dopsalo 53 lidí, do užšího výběru jich postoupilo deset a z nich tři vítěze vybere sama autorka předlohy.

Mnozí ze jmenovaných spisovatelů se v rámci festivalu účastní v sobotu velké česko-slovenské literární afterparty, která má být připomínkou dvaceti let veletrhu. Stejný počet spisovatelských let oslaví také jeden z účastníků autorských čtení – Michal Viewegh.

Brodský veletrh nezapomíná ani na odbornou veřejnost. Pro ni je připraven seminář o dotační politice s názvem Tomu dala, tomu víc, tomu málo, tomu nic, na němž na (patrně) kritické připomínky nakladatelů odpoví pracovníci ministerstva kultury, nebo seminář Svazu českých knihkupců a nakladatelů Závislost na knize.

Doprovodný program veletrhu nabízí i výstavy – Galerie výtvarného umění pořádá výstavu Současná česká ilustrační tvorba, na níž se představí studentské práce, a Muzeum Vysočiny zve na dvě výstavy: jedna ukáže obří leporela Lucie Seifertové a druhá připomene francouzského spisovatele Henriho Pourrata a jeho českého překladatele Jiřího Reynka.

  • Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2046/204521.jpg
  • Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2010/ Eva Kantůrková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2046/204523.jpg
  • Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2046/204520.jpg
  • Podzimní knižní veletrh 2010 autor: Luboš Pavlíček, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2047/204604.jpg
  • Leporela Lucie Seifertové zdroj: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2044/204353.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Restaurování hrobek v egyptském Luxoru odhalilo malby z 18. dynastie

Po dokončení restaurátorských prací v hrobce Samuta v nekropoli El Chocha na západním břehu Nilu v Luxoru se znovu objevilo několik staroegyptských maleb. Fresky na stěnách komplexu zachycují výjevy z každodenního života, pohřebních rituálů i náboženské motivy egyptské civilizace z doby před zhruba 3500 lety.
před 10 hhodinami

Není žádný dobrý postoj, říká expertka k politice na kulturních akcích

Ačkoliv se Eurovize snaží prezentovat především jako soutěž písňová, jsou na ní přítomná i politická témata a aktuální ročník není výjimkou. „Určitě apolitická není,“ míní politoložka Šárka Cabadová Waisová ze Západočeské univerzity v Plzni. O propojení politiky s Eurovizí, ale také s bienále v Benátkách mluvila ve Studiu 6 s Pavlem Navrátilem.
před 10 hhodinami

Festival muzejních nocí začíná ve Znojmě, poslední „zhasne“ Praha

Přes šest set padesát nejen muzejních institucí po celé zemi se zapojilo do letošního Festivalu muzejních nocí. Akce umožňuje nahlédnout do expozic, výstav a dalších prostor netradičně i po zavíracích hodinách. Celostátní zahájení hostí 15. května Znojmo, oficiálně letošní program uzavře o necelý měsíc později Praha. Zahájení akce je spojeno s vyhlášením výsledků národní soutěže muzeí Gloria musealis.
před 13 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Farma zvířat, Iron Maiden nebo návrat Top Gunu

Co nám zbylo z lásky je název islandského filmu a také otázka pro rodinu ve zdánlivě všedním příběhu. Farma zvířat dostává na plátna animované zpracování slavného románu. Animované je i francouzské dobrodružství Malá Amélie o poznání a dětské zvídavosti. Do kin se vrací kultovní film o amerických stíhacích pilotech: Top Gun. A dokument Iron Maiden: Burning Ambition rekapituluje půlstoletou historii heavymetalové kapely.
před 15 hhodinami

Nepodceňujte Connie, ukáže další knižní pokračování Kmotra

Osudy fiktivní mafiánské rodiny Corleonů se dočkají dalšího knižního pokračování. Nejnovější kapitolu k sáze Kmotr připíše americká spisovatelka Adriana Trigianiová. Román pod názvem Connie má vyjít příští rok na podzim a příběh se bude poprvé soustředit na ženskou hrdinku.
před 19 hhodinami

Daniel Žižka postoupil s písní Crossroads do finále Eurovize

Český zpěvák Daniel Žižka postoupil do finále 70. ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Ve druhém semifinále, jež se konalo ve čtvrtek večer, zaujal porotu i mezinárodní diváky svou písní Crossroads. Do sobotního finále se probojoval se zástupci dalších devíti zemí, zatímco dalších pět soutěž opustilo.
14. 5. 2026Aktualizováno14. 5. 2026

Policie ukázala záznam útěku zloděje lebky svaté Zdislavy

Policie ve čtvrtek zveřejnila záznam z kamery, který zachycuje útěk pachatele po úterní krádeži lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty chce policie zařadit do celosvětové databáze odcizených předmětů.
14. 5. 2026

Eurovize znovu „objevuje“ národní jazyky

Posledních dvacet let je Eurovize spojována především s písněmi v angličtině. Ne vždy tomu tak ale bylo. Soutěž stojí na reprezentaci různých kultur a hudebních tradic evropských zemí, a zpočátku proto všechny zúčastněné státy vystupovaly ve svých národních jazycích. O tom, jak se jazyková „krajina“ na Eurovizi v průběhu desetiletí měnila, napsal pro kulturní projekt Artillery novinář Suspilne Culture Vinston Von.
14. 5. 2026
Načítání...