Podstupovali plastiky, aby se stali jednou bytostí. Umělecká osobnost P-Orridge radikálně zpochybňovala gender

Genesis Breyer P-Orridge výrazně ovlivnili alternativní subkulturu posledního půlstoletí a dokázali se vysvobodit z genderových škatulek. Výraznou – dnešním pohledem nebinární – osobnost výtvarné i hudební scény představuje výstava v pražském Centru současného umění DOX. Název It Is A Paintful Thing To Be Alone: We Are But One odkazuje k asi nejznámějšímu dílu umělce, kdy se s manželkou pomocí estetických i chirurgických úprav snažili docílit totožného vzezření.

Genesis Breyer P-Orridge byli nepřehlédnutelnou součástí experimentální hudby a avantgardního umění od šedesátých let minulého století až do své smrti v roce 2020. V hudebních kruzích byli známi jako člen industriálních kapel Throbbing Gristle a Psychic TV.

Patří také k představitelům hnutí COUM Transmission, ovlivněného tvorbou vídeňských akcionistů, spisovatele Williama Burroughse či předchůdce konceptuálního umění Marcela Duchampa. P-Orridgeovy práce se vyznačovaly provokativností a výrazným experimentováním s identitou a genderem.

Tělo jako materiál

Významným tvůrčím materiálem se pro P-Orridge stalo vlastní tělo. Naplno jej využívali od devadesátých let, kdy se se svou manželkou Lady Jaye Breyer rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla. Estetickými, ale také chirurgickými úpravami připodobnili své tělesné rysy a vytvořili novou entitu uváděnou pod uměleckým označením Projekt Pandrogyne.

Snaha o osvobození lásky a čistého vědomí z hranic genderově konformního těla trvala téměř dvě desetiletí. „Jejich láska byla tak hluboká, že se rozhodli, že budou oba procházet tou proměnou, aby se jeden druhému přiblížili co nejvíc a vytvořili jednu bytost. Vlastně hledáte možnosti, které tělo jako takové, tedy ten nejbližší materiál, který máte, umožňuje,“ podotýká kurátor výstavy Otto M. Urban.

Tělo do svých uměleckých aktivit zapojovali P-Orridge postupně, nejprve ve spojení s performancí a body artem. „Uvažoval*a tak, že člověk by si měl uvědomit lidskou individualitu, že neexistuje nějaký předem daný vzorec, podle kterého se život musí odvíjet, ale že v životě existuje volnost do toho vzorce aktivně vstupovat a vzorec přetransformovat. A sám*a se rozhodl*a svou fyzickou proměnu zároveň zdokumentovat,“ vysvětlil kurátor.

3 minuty
DOX vystavuje tvorbu Genesise Breyera P-Orridge
Zdroj: ČT24

O dvacet let napřed

V Projektu Pandrogyne pokračovali P-Orridge i poté, co jeho žena zemřela. Podle newyorského galeristy Benjmanina Tischera pro Genesise věrnost smrtí neskončila. Jednotnou sílu inspirace nezměnilo ani odloučení od fyzického světa,  i díky umělcově víře v duchovní praktiky a magii.

„Jsem přesvědčený, že v rámci Projektu Pandrogyne se začínáme dotýkat hranic lidské evoluce. Ve své době byl docela radikální. Za současné trans kultury už to mladým lidem nepřijde nijak zvláštní,“ říká Tischer. P-Orridge byli podle něho napřed v tělesných modifikacích, zpochybňování genderu, ale i hudebních inovacích nebo přijímání okultních strategií. „Dá se říct, že byl*a vždy dvacet let před svojí dobou,“ souhlasí Otto M. Urban.

Jedním z P-Orridgeových trvalých poselství byla víra, že se jako druh musíme změnit a vyvinout do humánnější verze. „Můj otec byl pokrokově smýšlející filozof a jeho*jí myšlenky týkající se věcí, jako je genderová nonkonformita, individualistické vyjádření sebe sama a tvůrčí autonomie, jsou jen několika příklady toho, jak je jeho*jí vliv cenný pro všechny novodobé diváky, kteří hledají inspiraci,“ míní umělcova dcera Genesse P-Orridge.

Součástí výstavy je sochařská instalace připomínající svatyni, v níž shromáždila předměty spojené s jejím otcem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
před 2 hhodinami

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
před 8 hhodinami

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
včera v 16:31

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
včera v 15:21

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
včera v 07:30

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
7. 4. 2025

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
7. 4. 2025
Načítání...