Od Super Maria po virtuální realitu. Výstava v Londýně je jednou velkou počítačovou hernou

3 minuty
Výstava počítačových her v Londýně
Zdroj: ČT24

Muzeum vědy v Londýně je známé svými interaktivními expozicemi, ta s názvem Power up si ale o zapojení návštěvníků přímo říká. Shrnuje půlstoletí hraní počítačových her. Nabízí průřez vším, co jeden z pilířů zábavního průmyslu dodnes vyprodukoval. Muzeum připravilo i speciální vstupné pro nadšené hráče.

Návštěvníci si v expozici připomenou stovky her, od moderních až po ty nejstarší. Podle kritika umění Tabishe Khana si něco najde každý fanoušek elektronické interaktivní zábavy. „Ať už hrajete videohry teď, anebo jste na nich vyrůstali na začátku devadesátých let nebo ještě dřív a chcete si zahrát jen z nostalgie. Sáhnout si na konzole a zkusit si zase Streetfighter nebo Sonic,“ říká.

Hry v muzeu rozdělili kurátoři do dvaceti tematických sekcí. Věnují se fotbalu, bojovým hrám i virtuální realitě. Rodiče tu mohou závodit se Super Mariem a připomenout si třeba herní konzoli Atari 2600, děti zase vyzkoušet PlayStationy a Xboxy, které doma ještě nemají.

Novější počítačové hry zastupuje třeba Fortnite nebo simulátor fotbalové soutěže FIFA, nejstarší hra na výstavě pochází ze sedmdesátých let, kdy mezi tehdejší hity patřil hlavně Pong.

Zábava, ale taky byznys

Podle jednoho z autorů výstavy Marka Cutmorea jsou počítačové hry příliš kulturně důležité na to, aby je věda mohla ignorovat. „Hraní her je dnes v našich životech velmi významné. Je to ohromný průmysl, který už překonal film a hudbu. Nabízí neuvěřitelně rozmanité pracovní příležitosti,“ připomíná Cutmore.

Skoro každá hra na výstavě má k sobě originální hardware. Ať už je to oblíbené Nintendo, nebo komerční propadák Amiga CD32 z devadesátých let. Návštěvníci mají k ruce víc než sto šedesát různých konzolí.

„To, že můžete hrát s lidmi kolem vás, vám připomene, jak to bylo dřív, protože dnes lidé proti sobě hrají on-line. Takže vidět reakci protihráče, který sedí vedle vás, je dnes celkem unikátní,“ oceňuje Khan.

Po pěti úspěšných sezonách dočasné výstavy se muzeum rozhodlo ji nechat otevřenou trvale. Nabízí k ní i výhodné roční vstupné pro opravdové fanoušky. Přeje si také, aby exkurz do historie inspiroval současné vývojáře her.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
16. 4. 2025

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...