Nikl a spol. vybízejí ke hře a spontaneitě

Praha - Interaktivní výstava Labyrint světla, kterou připravil výtvarník Petr Nikl s dalšími autory, je ode dneška přístupná v Ekotechnickém muzeu v Praze-Bubenči. Expozici tvoří vizuální a světelné nástroje a objekty založené na principu vnímání světla a jeho objevování prostřednictvím hry. Návštěvníci si mohou všechno vyzkoušet, rozhýbat, rozezvučit, a oživovat tak vystavené objekty. Výstava potrvá do 14. července.

Labyrint světla je další z výstav, které se konají v rámci projektu Orbis pictus, jenž se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii prostřednictvím interaktivních objektů. Scénář vychází z Niklovy výstavy Hnízda her, která se konala v roce 2000 v Galerii Rudolfinum a již vidělo několik desítek tisíc lidí.

Petr Nikl poté s kolegy připravil Zahradu fantazie a hudby pro český pavilon na světové výstavě v Japonsku v roce 2005 a i ta byla hojně navštívena. Projekt Orbis pictus je inspirován dílem Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce a je koncipován jako mezinárodní putovní výstavy.

„Nabízíme prostor pro přímou a spontánní komunikaci, fyzický kontakt s nástrojovými objekty. Smyslem expozice je uvést lidi do aktivního procesu tvorby,“ říká Nikl o současné výstavě.

Prostředí bývalé čistírny odpadních vod v Praze, jež je dnes památkou průmyslové architektury, dává objektům i expozici nový rozměr. Své světelné či zvukové objekty vedle Nikla vystavují Milan Cais, Pavel Mrkus, Luboš Fidler, Jiří Konvrzek, Miloš Vojtěchovský, Čestmír Suška, Martin Janíček, Ondřej Smeykal, Slováci Patrik Kovačovský a Ingrid Višňovská a Švýcaři Quido Sen a Ueli Seiler.

Hlavním tématem všech expozic Orbis pictus je podporovat fantazii, rozvíjet tvořivost a podněcovat ke zlepšování vlastního života i okolního světa. Výstavu v Bubenči doplní řada doprovodných akcí, které se uskuteční buď přímo v muzeu nebo v Divadle Archa. Muzeum je otevřeno denně od 10:00 do 18:00.