Národní knihovna stěhuje 16 kilometrů knih

Praha – Zhruba 800 tisíc knih stěhuje v těchto dnech kvůli přestavbě Klementina pražská Národní knihovna. Svazků je tolik, že kdyby stály jeden za druhým, vytvořily by řadu dlouhou asi 16 kilometrů. Přesun knih bude trvat až do konce tohoto roku, služby knihovny proto budou částečně omezeny.

Dokumenty určené ke stěhování jsou rozděleny do 14 úseků a přesouvat se budou postupně. „Zastavení výpůjček se bude vždy týkat jen titulů v aktuálně stěhovaném úseku. Ostatní budou uživatelům k dispozici,“ ubezpečil návštěvníky knihovny ředitel Tomáš Böhm.

Na přesun svazků dohlíží odborníci. „Jedná se o produkci od 19. století až do současnosti. Naší snahou je minimalizovat zatížení dokumentů při fyzické manipulaci, proto jsme zajistili prostory, které jsou již konečným úložištěm,“ sdělila ředitelka Úseku komunikace NK Irena Maňáková. Nová skladiště už splňují všechny požadavky pro ukládání knihovního fondu, včetně výkonné klimatizace.

Poté, co budou knihy přesunuty, začnou stavební úpravy Klementina, například takzvané Křižovnické chodby, kde se dnes nachází Galerie Klementinum, a celého křídla komplexu od kostela Nejsvětějšího Salvátora až po Platnéřskou ulici.

Rozhovor s Tomášem Böhmem (zdroj: ČT24)

Revitalizace Národní knihovny začala loni a má trvat do roku 2016. Její součástí je nejen samotná přestavba Klementina, ale také rozšíření služeb. „Jsme přesvědčeni, že po provedení kompletní revitalizace budou návštěvníci velmi překvapeni,“ říká Tomáš Böhm. „Máme pro ně připravenu řadu novinek, budou tu studovny pro kolektivní i individuální studium, chtěli bychom také, aby tu byly prostory i pro další činnosti, jako divadlo a koncerty.“