Myši patří do nebe, nejprve ale do traileru

2 minuty
Trailer: Myši patří do nebe
Zdroj: CinemArt

Myši patří do nebe, tvrdí svým názvem animovaný film Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka. Celovečerní snímek ve světové premiéře uvede festival ve francouzském Annecy, s hlavními hrdiny, myškou Šupito a lišákem Bělobřichem, seznamuje ale české diváky už nyní první trailer. Kina celý příběh odvypráví 7. října.

Novinka Myši patří do nebe je pro oba tvůrce celovečerním animovaným debutem, i když Jan Bubeníček už před pěti lety uvedl povídkové pásmo Smrtelné historky.

Společný příběh „o naději, hledání lásky a odvahy, o překonávání předsudků a starých bolestí“ vychází ze stejnojmenné knihy Ivy Procházkové. Hlavní hrdinové, myška a lišák, jsou úhlavními nepřáteli, dokud se po nešťastné události znovu nesetkají ve zvířecím nebi. Vznikne mezi nimi přátelství, které jim pomůže překonat nemalé nástrahy. I přes naprosto rozdílné charaktery se totiž oba shodně vymykají svému okolí a světem procházejí nečekanými cestami, často navzdory pravidlům.

Český úspěch v Annecy

Příběh myšky a lišáka zaujal i pořadatele festivalu animovaných filmů v Annecy, který snímek uvede. Na prestižní přehlídku se téměř po třiceti letech dostaly do hlavních sekcí hned dva majoritně české snímky.

Film Myši patří do nebe podpořila mimo jiné Česká televize a vybrán byl do sekce Screening Events, kde se z tuzemské produkce naposledy promítal v roce 2018 Švankmajerův Hmyz.

Myši patří do nebe
Zdroj: CinemArt

Druhým českým celovečerním zástupcem je v Annecy vedoucí katedry animace na FAMU Michaela Pavlátová. Jako režisérka celovečerního filmu se naposledy představila před více než deseti lety Dětmi noci s Marthou Issovou a Jiřím Mádlem v hlavních rolí.

Za animovanou tvorbu už obdržela nominaci na Oscara (v roce 1991 za osmiminutové Řeči, řeči, řeči), v Annecy se dostala do soutěže, což se naposledy podařilo před téměř třemi dekádami Motýlímu času Břetislava Pojara.

Myši patří i na výstavu

Mimochodem Grimmová a Bubeníček jsou někdejšími Pojarovými žáky a jejich film podle libereckého festivalu Anifilm navazuje na tradici české loutkové animace. Letošní ročník, který se koná od 22. června, zařadil snímek Myši patří do nebe do programu, projekci doprovodí i výstavou. Pro natáčení totiž vzniklo přes sto loutek a osmdesát dekorací, uvedl magazín Variety, který o filmu také informoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...