Mistrovské hudební kurzy: Píseň má duši

Praha - Poslední prázdninový týden se v Praze konají mistrovské hudební kurzy. Druhý ročník se uskuteční mezi 26. až 29. srpnem v hudební škole Komenského náměstí na Žižkově. „Nejde vyučovat nějakou techniku, to za čtyři dny nelze zvládnout ani omylem. Jestli lze něco předat, tak to, že píseň má jakousi duši,“ říká jedna z vyučujících, mezzosopranistka Dagmar Pecková. O hudebních kurzech a klasické hudbě vyprávěla v pořadu Kulturama.

V oborech housle, violoncello a zpěv budou téměř čtyřicítku mladých talentů vyučovat přední čeští hudebníci - kromě Dagmar Peckové i violoncellisté Tomáš Strašil a Jiří Bárta, houslisté Pavel Šporcl a Leoš Čepický.

Pěvkyně Pecková se pedagogické práci na interpretačních kurzech věnuje již několik let. Sama říká: „Hrozně mě baví, když se najdou lidé, kteří chápou, co po nich chci. Lektorská práce má velký smysl, protože i když je to straně krátká doba a člověk ne všechno zvládne, co by rád předal, mladým lidem to určitě pomůže.“

  • „Jednou jsem jedné dívčině poradila, ať se dobře vdá. Ale myslím si, že to bylo šíleně kruté,“ vypráví o metodách výuky Dagmar Pecková.

Absolventi kurzů vystoupí společně s lektory 29. srpna na koncertu v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kromě studentů se kurzů mohou pasivně účastnit i učitelé základních uměleckých škol a přihlížet výuce.

Zájemce o výuku čekají čtyři výukové lekce pod vedením lektorů a korepetitorů. Kurzy pořádá s Občanským sdružením Múzy. Nezisková akce má pomoct rozvíjet talent mladých umělců a finančně je podpořila městská část Praha 3.

Dagmar Pecková povede mistrovské kursy (zdroj: ČT24)