Maxi singl ABBY byl vydražen za maxi cenu

Stockholm - Money, money, money se točily v neděli v on-line aukci rozsáhlé sbírky memorabilií švédské skupiny ABBA. Největší úspěch zaznamenala vzácná nahrávka, která byla vydražena za 4 800 eur, téměř dvojnásobek vyvolávací ceny.

Maxi singl pochází z limitované edice vydané v roce 1981 k 50. narozeninám manažera skupiny Stiga Andersona. Nahrávky bylo tehdy vydáno jen dvě stě kusů. Do dražby ji dal Thomas Nordin, sběratel všech věcí, které souvisejí s kariérou skupiny, jež se celosvětově proslavila takovými hity, jako je Dancing Queen, Fernando či Mamma Mia.

Vydražit bylo možné valnou většinu jeho sbírky čítající na 25 tisíc položek. Shromažďovat předměty týkající se ABBY začal Norden v roce 1974, kdy skupina vystřelila ke světové slávě vítězstvím soutěže Eurovize s písní Waterloo. Nordinovi bylo tehdy devět let, ale ihned začal shánět vzácné kousky a nezvyklé předměty související s kapelou - například dřeváky ABBA vyrobené výhradně pro americký trh, panenky či mýdla, knihy i originální plakáty.

Dražba sbírky memorabilií švédské skupiny ABBA
Zdroj: ČT24, ČT24

Mezi dalšími položkami, které si v neděli našly kupce, byla purpurová vesta nesoucí název kapely, prodala se v přepočtu za téměř 94 tisíc korun, či vzácné mýdlo, které vyneslo v přepočtu téměř 12 tisíc Kč.

Vydáno pod