Manželka a milenka. Tereza Brodská se vrátila k divadlu, s Jitkou Smutnou se učí nadechnout života

3 minuty
Tereza Brodská a Jitka Smutná hrají v Divadle Ungelt
Zdroj: ČT24

Role podváděné ženy přivedla herečku Terezu Brodskou po více než dvou dekádách opět na prkna kamenné divadelní scény. Psychologickou hru o setkání manželky a milenky, pro něž nastal čas osvobodit se od jednoho muže, uvádí pražské Divadlo Ungelt. Hereckou partnerkou Brodské je Jitka Smutná.

V divadelním představení účinkovala Tereza Brodská naposledy v roce 2015, kdy se na scéně pražského Rock Café zapojila do hry Natálie Kocábové WTF o setkání rozdílných lidí na večeři v bytové restauraci.

Na kamennou scénu se ale vrací po více než dvaceti letech. Naposledy hrála právě v Divadle Ungelt po boku Valérie Zawadské a Aleny Vránové v tragikomedii Jak vraždili sestru Charlie. „Bylo to moc hezké představení, hrát s Alenou Vránovou je potěcha,“ vzpomíná Brodská.

K návratu uvedla: „Není úplně jednoduchý a já doufám, že jsem nic nezapomněla a že tam nějaké divadelní základy pořád jsou.“ Hereckou příležitost jí poskytlo nastudování hry od Davida Hareho, oceňovaného britského dramatika i filmového scenáristy (obdržel dvě nominace na Oscara za snímky Předčítač a Hodiny). Premiéru měla před dvaceti lety v Londýně s Judi Denchovou a Maggie Smithovou v hlavních a jediných rolích.

Dvě ženy, jeden muž a jeden život

Ungelt má od Hareho už několik let na repertoáru hru Skleněný strop. Podle uměleckého šéfa scény a zároveň režiséra novinky Pavla Ondrucha na tento příběh inscenace Nadechnout se života v lecčems navazuje. „Časově sevřený souboj dvou silných osobností, které se po letech setkávají, aby si vyřídily účty s minulostí, s tím druhým i samy se sebou,“ upřesnil.

Psychologicky vybroušené dialogy napsal Hare tentokrát pro dvě stárnoucí sokyně – manželku a milenku opuštěné stejným mužem. Žena, kterou mnoho let podváděl, se rozhodne svou konkurentku najít a konfrontovat ji, aby sama zjistila, proč ve vztahu selhala. Ženy se zcela odlišnou životní filozofií při dramatickém setkání zpočátku těžko hledají porozumění. Bolavé vzpomínky přinášejí vztek a lítost nad promarněnou minulostí. Postupně se ale sbližují.

Tereza Brodská v inscenaci Nadechnout se života
Zdroj: Divadlo Ungelt

Podle režiséra se hra zabývá otázkou, jak a pro co žijeme. Příběh je především o odpuštění sobě samému, tak aby se člověk mohl znovu nadechnout života, jak napovídá název. „Pokud by tato hra měla lehounce terapeutický účinek, pak ten, že v životě ženy jakéhokoliv věku by neměl být jenom muž a děti,“ poznamenává Jitka Smutná.

Zatímco Smutná hraje i na dalších pražských scénách, v případě Terezy Brodské je drama Nadechnout se života v Ungeltu jediná divadelní příležitost, v níž ji mohou diváci vidět. Účinkování jinde neplánuje. „Jsem konzervativní herečka, která má ráda svoji stálou šatnu a stoleček s líčením,“ vysvětlila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025
Načítání...