Malátný: Chinaski jsou po Grohmanově smrti jinou kapelou

Praha – „Už se necítím jako alter ego Charlese Bukowského,“ říká Michal Malátný (* 1970). Bohatýrský život je už minulostí, autocenzura mnohem silnější a snažím se být menší lenoch a fatalista, dodává frontman kapely, která si v roce 1994 změnila jméno ze Starých hadrů na Chinaski, právě pod vlivem Bukowkého knihy o jednom svérázném bohémovi. Malátný (jehož původní jméno je také jiné – Novotný) skupinu na konci 80. let založil spolu s bubeníkem Pavlem Grohmanem, jenž loni v červenci tragicky zahynul při havárii na motorce.

„My jsme se jako dvojka doplňovali. Říkali jsme z legrace, že on je umělecký vedoucí, zatímco já manažer. Jako kapelník fungoval tak, že ho nikdo nemůže nahradit. Zavedl režim, který nám byl někdy nepříjemný, ale dostal nás nahoru,“ vzpomíná Malátný.

Tragická událost z Chinaski podle jeho slov udělala jinou a lepší kapelu. „Pochopil jsem, že musím makat a s kluky mluvit, protože nemůžou vědět, co se mi honí hlavou, když jim to neřeknu. Dalo nás to hodně dohromady,“ tvrdí.

Interview ČT24

Osobně je prý od Grohmanovy smrti vděčnější za to, že je naživu a že může dělat to, co dělá. „Snažím se to dělat mnohem zodpovědněji a hlavně pracovat. Byl jsem tak trochu lenoch a fatalista, co si říká, že ono to vždycky nějak dopadne. Pavel byl tím, kdo tlačil silou.“

Slovní pyrotechnika je stále aktuálnější

Grohman byl nejen bubeníkem, ale také textařem. Je autorem slov například k písni Slovní pyrotechnika z roku 2007, která karikuje českou politickou scénu, spojována je ale především s Jiřím Paroubkem, jehož citát na konci songu zazní.

„V minulém režimu jsme pubertálně nadávali na komunisty, pak jsme toho nechali a věnovali se ženám, lásce a alkoholu,“ říká Malátný k politickým písňovým textům. „Ale situace byla taková, že už to Pavla nakrklo a napsal tento text. Hrajeme ho stále a odezva je stále silná, protože situace je podle mě opravdu strašlivá,“ dodává.

Jako Lucie ne

Další písně o politice ale prý nechystá, i když pracuje na nové desce. Vyjít by měla příští rok a spojeno s ní bude i turné po velkých halách. V současné době mohou fanoušci Chinaski slyšet spíše v menších klubech.

„Šňůru po velkých halách jedeme jednou za dva roky, ale jinak hrajeme rádi kdekoli. Na jaře jsme jeli akustické turné a pohádky pro děti v divadle, v létě festivaly, teď koncertujeme v klubech. Když kapela nehraje, je to slyšet,“ vysvětluje Malátný s odkazem na Davida Kollera. „Hrál s Lucií osm koncertů za rok a říkal, že ty poslední dva byly nejlepší, protože se už sehráli,“ doplnil. Chinaski ale na rozdíl od Lucie konec jedné z nejúspěšnějších českých kapel hned tak neplánují.

Michal Malátný (Novotný) se narodil 30. června 1970 v Jičíně, kde se začal zajímat o hudbu a o divadlo. Vystudoval činoherectví na DAMU, jeho velkou láskou je ale i loutkové divadlo. V roce 1994, když nastoupil do angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde v tu dobu už pracovali tři Novotní, si změnil z recese jméno na Malátný. Objevil se i ve filmu – v malé roli hudebníka ve snímku Mňága – Happy End (1996) a v komedii Chyťte doktora (2007). V roce 1987 založil spolu s Pavlem Grohmanem skupinu Starý hadry, která se v roce 1994 přejmenovala na Chinaski.

  • Album Chinaski zdroj: www.chinaski.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1159/115844.jpg
  • Chyťte doktora autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/15/1479.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...