Magor Jirous - „nebezpečný kunsthistorik“

Praha - Ivan Martin Jirous - výtržník, básník a duchovní vůdce někdejšího českého undergroundu a signatář Charty 77. Daní za jeho svobodomyslný život před rokem 1989 mu bylo osm a půl roku strávených v komunistických věznicích - tam vznikaly jeho první významné verše a další literární díla. V literární činnosti dál pokračuje. Magor Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci.

Vystudovaný kunsthistorik, přezdívaný Magor, si prošel řadou profesí - dělal topiče, hlídače i zahradníka. Na konci 60. let se spojil s další undergroundovou legendou - stal se uměleckým šéfem kapely The Plastic People Of The Universe. „Choval jsem se vždy svobodně, bez ohledu na rizika, která to přinášelo,“ říká Jirous. 

Během osmi a půl roku v komunistických věznicích napsal řadu básní, první sbírku Magorův ranní zpěv vytvořil v roce 1975. Za proslulé Magorovy labutí písně dostal o deset let později cenu Toma Stopparda. Ven z Valdic je dostával na motácích. Sbírku křehkých říkadel Magor dětem (1987) věnoval svým dcerám. „Vlivem svého naturelu a i vlivem poměrů se stal příležitostným básníkem a pak básníkem politickým existenciálním a nakonec mystickým,“ říká publicista Jiří Peňás.

2 minuty
Reportáž L. Klímové a M. Čurdové
Zdroj: ČT24

Jirous nepřestal psát ani po revoluci, kdy jeho dílo začalo oficiálně vycházet. Například Magorovu summu (1998) označili kritici za nejlepší knihu roku. V roce 2006 ocenila jeho práci Nadace Charty 77 Cenou Jaroslava Seiferta. Jirous píše dál - chystá vydání Magorových nočních zpěvů. 

  • Ivan Martin „Magor“ Jirous zdroj: ČT
  • Ivan Magor Jirous zdroj: Větrné mlýny

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 3 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 8 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 9 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 9 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 13 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
včera v 17:47

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
včera v 11:00

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
včera v 10:33
Načítání...