Jako jediný fotografoval přímo z pódia poslední koncert The Beatles, jako jediný směl až do šatny k The Rolling Stones. Americký fotograf Jim Marshall svým objektivem dokumentoval dějiny rockové hudby. Výstava jeho nejslavnějších snímků teď doputovala pod názvem The Haight: Love, Rock & Revolution do pražské Leica Gallery.
Love, Rock & Revolution. Rockové hvězdy na fotografiích Jima Marshalla
Marshall během své více než půlstoleté kariéry zachytil na stovkách snímků rockové hvězdy 70. a 80. let. Výstava v Leica Gallery se zaměřuje především na poslední koncert Beatles v roce 1966 a turné kapely Rolling Stones z roku 1972, k vidění jsou ale i fotografie Johnnyho Cashe, Jima Morrisona, Carlose Santany nebo Jimiho Hendrixe.
Když se se slavným kytaristou setkal poprvé, prý si hned padli do oka i díky shodě jmen se známým výrobcem kytarových aparátů. „Hendrix, který ten aparát měl vedle sebe, mi řekl: ‚Moje druhé jméno je Marshall, takže to jsme teď tři Jimové Marshallové na jednom pódiu‘,“ popisoval jejich setkání fotograf.
„Měl jsem slabost pro auta, zbraně a foťáky“
Často mimořádně intimní a výmluvné portréty se Marshallovi podařilo pořídit i proto, že sám žil jako rocková star – až do smrti v roce 2010. „Měl jsem slabost pro auta, zbraně a foťáky. Auta a zbraně mě dostávaly do problémů, foťáky mě vynesly nahoru,“ tvrdil. Byl známý tím, že fotoaparátů nosil s sebou neustále několik, aby měl po ruce vždy ten pravý.
Když se v šedesátých letech měnila historie hudby i společenské poměry, Marshall se podle svých slov nevědomky stal historikem. Jeho dílo je dnes učebnicí hudebního dějepisu, v pražské Leica Gallery je možné ji prolistovat do 28. března.