Louny ukazují konstruktivní tendence

Louny v 60. letech minulého století proslavili na poli mezinárodního výtvarného umění tamní autoři i Galerie Benedikta Rejta. Ta nyní, po šestapadesáti letech existence, otevřela výstavu věnovanou právě svým začátkům i tehdejším dílům, takzvaným konstruktivním tendencím.

V lounských ateliérech v šedesátých letech tvořili Kamil Linhart, Zdeněk Sýkora nebo Vladislav Mirvald. Vymezovali se vůči starší vývojové fázi umění, podobně jako další výtvarníci po celém světě. Jen o tom nejprve netušili.

Výstava děl Jiřího Koláře prakticky rozhýbala dění v Lounech. Krátce po ní se začalo chystat otevření nové galerie. Vystavovala zde skupina moskevských kinetistů i argentinských konstruktivistů. Jejich díla ale ve sbírce galerie chyběla. Kurátor po nich později pátral a našel je v domácnosti profesora Štěpánka, který tehdy výstavu připravoval.

„Povedlo se nám najít tu výstavu ještě s deskami z letadla, byly tam ještě nálepky par avion sas,“ líčí kurátor Pavel Kappel.

Prozřetelnost a dobrý vkus

V Lounech je k vidění třeba Šedá struktura, klíčové dílo Zdeňka Sýkory. Je prvním z řady známých struktur a třetím obrazem vůbec, který lounská galerie pořídila. „Vypovídá to hodně o tom, jaký měl Jan Sekera, první ředitel Galerie Benedikta Rejta v Lounech, dobrý vkus a jak sledoval díla umělců, kteří ve městě žijí,“ poznamenává k tomu umělcova žena a spolupracovnice Lenka Sýkorová.

3 minuty
Události: Konstruktivistická výstava v Lounech
Zdroj: ČT24

Sekera nakoupil i díla, na nichž si Sýkora v šedesátých letech zkoušel novou metodu – obrazy vytvořené pomocí počítače. Mladé galerii se podařilo získat také jedno z prvních děl, v nichž Milan Dobeš zapojil skutečný pohyb. „Galerie je jednou ze čtyř evropských institucí, která sbírá díla konstruktivních tendencí, takže se tímto Galerie Benedikta Rejta otevírá i Evropě,“ podotýká ředitelka Kateřina Melenová.

Díla konstruktivní tendence jsou podstatou galerie. Většinu z nich nyní vystavuje s vědomím, že za obsah svého depozitáře vděčí lounským umělcům, jejich vztahům se zahraničními kolegy a prozřetelnosti prvního ředitele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
před 1 hhodinou

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025

Severokorejští uprchlíci chtějí prorazit s K-popem. V KLDR by riskovali trest smrti

Ve Spojených státech se letos chystá prorazit nová kapela z Jižní Koreje. Jmenuje se 1Verse (čti Universe čili vesmír) a dva z jejích pěti členů se narodili v KLDR. Mluví se tak o ní jako první K-popové chlapecké skupině, s níž vystupují severokorejští uprchlíci. V jejich rodné, totalitní zemi je K-pop zakázaný pro svůj údajně zhoubný vliv, za poslech této hudby hrozí roky nucených prací, za pašování i trest smrti.
12. 2. 2025

Trosky čekají hráče Kingdom Come. Snad je nepřekvapí zřícenina, říká kastelánka

Hrad Trosky v Českém ráji se chystá na vyšší návštěvnost turistů z celého světa. Odehrává se na něm totiž část druhého pokračování úspěšné české videohry Kingdom Come: Deliverance. Středověké Čechy virtuálně prozkoumává více než milion hráčů z celého světa.
11. 2. 2025
Načítání...