Lidice se vrací na místo činu

Lidice (Kladensko) - V Lidicích se dnes večer uskuteční slavnostní promítání stejnojmenného filmu režiséra Petra Nikolaeva. Kvůli projekci vznikne za místní galerií improvizované letní kino. Film bude den před výročím tragédie sledovat zhruba 250 pozvaných lidí, řekl ředitel lidického památníku Milouš Červencl. Snímek podle něj zhlédnou například lidé, kteří přežili lidickou tragédii, a jejich příbuzní. Promítání by se měl zúčastnit ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Červencl řekl, že chtěl původně promítání zrušit. V Lidicích totiž měla být premiéra snímku, kterou však producenti nakonec přesunuli na poslední květnový den do Prahy. „Údajně bylo důvodem, aby se film dostal do kin s předstihem ještě před koncem školního roku. S producentem Adamem Dvořákem jsme si o tom řekli své,“ poznamenal.

Slavnostního promítání se dnes podle Červencla zúčastní zejména pamětníci tragédie s rodinami a místní zastupitelé. Pozváni byli i političtí představitelé Kladna, ministerstev obrany a kultury a Středočeského kraje, jenž prý celou akci financoval. „Jak to dopadne, bude záležet na počasí. Lidé z ministerstva obrany například tvrdí, že pro ně bude premiéra až u nás v Lidicích,“ dodal.

Film Lidice, který Nikolaev natočil podle scénáře Zdeňka Mahlera, zaujal hned po premiéře první místo v tabulce nejnavštěvovanějších titulů českých kin. O jeho úspěchu může svědčit i to, že o něj projevilo zájem České kulturní centrum v Izraeli nebo české velvyslanectví ve Washingtonu, aby snímek mohli promítat krajanům v zahraničí.

Režisér Petr Nikoleav na premiéře filmu Lidice
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK