Kumštýřské dynastie černé na bílém

Praha - Osudy padesátky proslulých i méně známých uměleckých rodů zmapovala novinářka a spisovatelka Blanka Kovaříková v knize Lexikon slavných českých dynastií. Obrazově bohatě vypravená publikace představuje například rodinné vazby herců Rudolfa Hrušínského, Otakara Brouska, režiséra Martina Friče nebo výtvarníka Jiřího Trnky. „Snažím se, aby v knize bylo hodně fakt, zároveň mě ale baví poznávat osobnost z trochu intimnějšího pohledu,“ uvedla ke knize autorka.

Osudům uměleckých rodin se začala Blanka Kovaříková soustavněji věnovat, když dostala v časopise Vlasta na starost rubriku o českých legendách. „Říkala jsem si, že na rozdíl od různých celebrit, o kterých si denně čteme intimity z jejich života, toho o slavných osobnostech typu Karla Högera zas tolik nevíme a dá se tam ještě ledacos vypátrat. A to mě motivovalo k tomu, abych se tím začala více zabývat,“ prozradila.

Na téměř 350 stranách lexikonu doplněných asi 250 dosud vesměs nezveřejněnými fotografiemi ze soukromých rodinných archivů věnuje hlavní pozornost hereckým rodům, zastoupeny jsou i dynastie hudebníků, režisérů, malířů a ve dvou případech i rody proslulých fotografů Jana Lukase a Václava Chocholy.

Rozhovor s Blankou Kovaříkovou (zdroj: ČT24)

Čtenáři se v knize dozvědí, jak úzce jsou potomkové většiny slavných hereckých rodů spřízněni. A nejedná se prý jen o nejstarší herecké dynastie Budilových, Kodetových a Steimarových.

Při sběru genealogických informací spolupracovala přímo s členy kumštýřských rodin a vycházela z jejich vzpomínek a autentických svědectví na slavné předky. Autorka zároveň popsala, nakolik potomky těchto rodů ovlivnilo prostředí, z něhož vyšli.

„Nejsem žádný historik ani teatrolog,“ upozorňuje Kovaříková, "proto pro mě nejsou archivy zas tak podstatné. Na druhou stranu bych nikdy nechtěla být typickým kompilátorem, který jenom rozklikne internet a najde, co už před ním někdo napsal. Proto oslovuji příbuzné, přátele a kolegy, abych se dozvěděla něco, co se v textech, které už vyšly, ještě nenapsalo."

Kovaříková je autorkou několika publikací o slavných osobnostech: Herecké balady a Herecké romance či Rada Vacátko a jeho hříšní lidé o seriálové i skutečné prvorepublikové mordpartě. V knize Jak se dědí sláva? se zaměřila na příběhy potomků slavných osobností. Lexikonem slavných českých dynastií její práce rozhodně nekončí. „V České republice je tolik dynastií, že padesát je naprosté minimum,“ domnívá se.

  • Herecké romance zdroj: Stránky Blanky Kovaříkové http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2299/229884.jpg
  • Jak se dědí sláva? zdroj: Stránky Blanky Kovaříkové http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2299/229883.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025
Načítání...